Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 prevenirea iritatiilor produsa de scutece

In jos 
+8
marinaalexandrescu
Ramo
stroevivi
Anca.
bulinuta
mirela1974
carmensyta
veverita
12 participanți
AutorMesaj
veverita
Oaspete
Oaspete
veverita


Numarul mesajelor : 22
Data nasterii : 24/04/1978
Data de inscriere : 04/05/2010
Varsta : 46

prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
MesajSubiect: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMar 4 Mai - 17:07

Cea mai buna metoda de prevenire a iritatiilor produse de scutece este alegerea scutecului potrivit si schimbarea cat mai frecventa a acestuia (ori de cate ori este necesar).

Dupa igienizarea corespunzatoare locala (indepartarea fecalelelor si urinii cu apa calduta, servetele umede), se pot aplica diferite solutii speciale pentru copii care previn aparitia iritatiilor la acest nivel.

Cremele, uleiurile sau unele unguente sunt recomandate inaintea aplicarii unui nou scutec. Dupa primele luni de viata acestea nu mai sunt necesare si sunt folosite doar in cazurile in care apar anumite iritatii la acest nivel.

Unguentele cu antibiotic sau antiinflamator trebuiesc folosite doar la indicatia medicului pediatru!
Servetelele umede, sunt special create pentru copii si sunt adesea utilizare mai ales atunci cand sugarul trebuie schimbat in alt loc decat acasa (masina, oras, vizita).

Trebuie folosite scutecele recomandate pentru fiecare grupa de varsta, de preferinta de unica folosinta. Acestea lasa pielea sa respire, absorb corespunzator umezeala si sunt usor de utilizat in orice situatie.

Copiii cu piele sensibila trebuie sa fie igienizati doar cu apa calduta sau cu un tampon curat umed din bumbac trebuind evitate solutiile cu alcool, cremele si solutiile parfumate care provoaca deseori iritatii.

[/justify]
Sus In jos
veverita
Oaspete
Oaspete
veverita


Numarul mesajelor : 22
Data nasterii : 24/04/1978
Data de inscriere : 04/05/2010
Varsta : 46

prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
MesajSubiect: metode utile pt prevenirea iritatiilor   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMar 4 Mai - 17:10

  • pastrarea uscata a zonelor invelite in scutec, uscarea, stergerea funduletului dupa fiecare igienizare
  • igienizarea corespunzatoare a zonelor genitale, mai ales la fetite deoarece acestea sunt predispuse pentru a dezvolta infectii la acest nivel (vulvovaginite)
  • aplicarea unui strat protector (unguent, ulei sau alte solutii speciale pentru copii), dupa fiecare schimbare a scutecului. Unguentele care contin petroleum sau oxid de zinc sunt des utilizate si extrem de eficiente.

    Trebuie evitata folosirea talcului, deoarece acesta nu lasa pielea sa respire, acopera porii si poate avea un efect nociv asupra plamanilor.
  • o atentie speciala este necesara in momentul diversificarii alimentatiei si introducerii alimentelor solide.

    In acest caz iritatiiile pot fi secundare si unor alergii alimentare si nu neaparat unor factori iritativi locali.
  • folosirea scutecelor recomandate pentru fiecare grupa de varsta si utilizarea corecta a acestora. Scutecele nu trebuie stranse excesiv pentru a lasa aerul sa intre evitand astfel pastrarea unei umezeli accentuate.

    Scutecele si lenjeria din plastic nu sunt indicate pentru nici un copil indiferent de varsta.
  • evitarea spalarii scutecelor cu detergenti, balsam de rufe, innalbitori puternic clorurati deoarece toate aceste substante determina iritatii locale.

    Clatirea scutecului se face de regula cu apa curata sau apa in care s-a adaugat putin otet (care scade alcalinitatea acestuia).

    alaptarea copilului pentru un timp cat mai indelungat. Pe langa beneficiile majore pe care le are alimentatia naturala (creste rezistenta la infectii, stimuleaza formarea unei flore optime la nivelul intestinului gros, etc), aceasta previne formarea unor scaune alcaline care predispune la infectii si iritatii.
  • Sus In jos
    carmensyta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    carmensyta


    Numarul mesajelor : 33941
    Data nasterii : 08/04/1988
    Data de inscriere : 13/06/2009
    Varsta : 36

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMar 4 Mai - 17:16

    oo....foarte interesant topicul bravo
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMar 4 Mai - 19:09

    numai ca scria mai sus ca ungerea cu creme speciale inainte de a-i pune pampersul se face doar in primele luni din viata? eu si acum il ung tot timpul.
    Sus In jos
    carmensyta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    carmensyta


    Numarul mesajelor : 33941
    Data nasterii : 08/04/1988
    Data de inscriere : 13/06/2009
    Varsta : 36

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMar 4 Mai - 19:13

    asa si eu de fiecare data cand il schimb ii dau cu bepanten
    Sus In jos
    bulinuta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    bulinuta


    Numarul mesajelor : 11310
    Data nasterii : 30/11/1978
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 45

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMar 4 Mai - 21:20

    eu am inceput sa mai raresc folosirea cremei,ca am citit undeva ca se invata pielea numai cu crema si va trebui sa-i ungem la fund pana la 18 ani,ca altfel se irita prevenirea iritatiilor produsa de scutece 562229 .
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMier 5 Mai - 2:59

    si cum o mai rarim? il dau tot a doua oara?
    Sus In jos
    bulinuta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    bulinuta


    Numarul mesajelor : 11310
    Data nasterii : 30/11/1978
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 45

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMier 5 Mai - 3:51

    cam asa,o data da,o data-de doua ori nu.
    Sus In jos
    Anca.
    Banata
    Banata
    Anca.


    Numarul mesajelor : 12163
    Data nasterii : 05/10/1979
    Data de inscriere : 06/05/2009
    Varsta : 44

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeJoi 6 Mai - 16:54

    Vai ce mama denatura sunt, eu nu am mai dat-o pe Alex cu crema am si uitat de cand. Ea are pampi numai la somn dar nu se irita, se opareste doar dac nu o sterg bine la fundulet "tantili" de la cresa si atunci o dau cu crema de galbenele si pana dimieata isi revine.
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeDum 9 Mai - 5:33

    dupa ce scapam de pampi, nu am de gand sa-l ung nici eu mai departe, dar pana mai avem pampi, parca nu pot sa nu-l ung. am si o cunostiinta care nu a mai unso pe a mica de fiecare data cand schimba pampersul si a ajuns a mica sa fie toata rana. rau de tot chiar. depinde de cat de acida este urina fiecarui copil si eu mai bine nu risc, decat sa se irite.
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeDum 9 Mai - 21:27

    eu cand o schimb pe crin o dau cu neopreol.e foarte bun
    Sus In jos
    bulinuta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    bulinuta


    Numarul mesajelor : 11310
    Data nasterii : 30/11/1978
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 45

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 10 Mai - 19:44

    Asa zic si eu,Mirela,cat ii pun scutec ii mai dau cu crema,chiar daca nu de fiecare data.Dar tipa aia de care zici cat a stat cu copilul asa?Nu a vazut si ea mai din timp ca nu-i face bine copilului faptul ca a renuntat la crema?
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 10 Mai - 20:31

    stiu si eu doua cazuri dar cred ca e de la neschimbat nu de la pampersi
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 10 Mai - 20:34

    sa stii ca nu a dat-o doar de doua ori si cand a vazut cum s-a facut s-a speriat foarte rau. si la doctor i-a zis ca este din cauza urinei sa nu-si faca probleme ca-i trece. i-a trecut intr-adevar dar dupa destul de multe zile si cum multe chinuri. parca era saracuta rana vie. si a mai patit o prietena de-a mea care nu a dat-o soacra pe a mica cand a schimbato -o singura data- si la fel a fost. eu de aia nici nu am riscat pana acum sa nu-l dau.
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 10 Mai - 20:38

    dar pudra o folositi?eu mai folosesc uneori pudra dalin
    Sus In jos
    bulinuta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    bulinuta


    Numarul mesajelor : 11310
    Data nasterii : 30/11/1978
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 45

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 10 Mai - 20:50

    eu am si acum o pudra pe care i-a luat-o nasa la botez prevenirea iritatiilor produsa de scutece 562229 ,doar de cateva ori am folosit-o
    Catalina s-a iritat rau pe la 4 luni,si nu-i trecea cu nicio crema.Dupa ce ne-am chinuit cateva saptamani ne-a zis pediatra sa schimbam scutecele,sa nu fie vreo alergie la lotiunea cu care e impregnat pampers-ul.Am trecut pe Happy si nu am mai avut probleme.De ce credeti ca am avut probleme abia dupa 4 luni de cand foloseam Pampers?Pentru ca la 4 luni i-am facut diversificarea,ceea ce a dus la modificarea ph-ului urinei si materiilor fecale.
    Am mai avut probleme acum vreo 3 saptamani,cand i-a iesit primul canin de sus:avea diaree,facea caca chiar si noaptea,si pana imi dadeam eu seama se irita rau.Era atat de iritata,saraca,o ustura ,plangea si ma striga intruna:"Mami,mami",de ma facea si pe mine sa plang cu ea.Atunci am descoperit Crema reparatoare pentru iritatii de la Nivea,care a ameliorat iritatia inca de la prima folosire.
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 10 Mai - 21:01

    eu cu bepanthene sunt foarte, foarte multumita. dar intr-adevar trebuie cautata crema care e buna pentru pielea fiecaruia.
    cu pudra stiu de la mine ca nu e ok sa dai pentru ca inchide porii si irita mai rau. acum depinde. probabil unii nu au probleme nici cu pudra deci nu e o chestie general valabila.
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeMier 12 Mai - 23:12

    ieri i-am dat cu pudra si i-a trecut.probabil ca usuca si de asta
    Sus In jos
    Anca.
    Banata
    Banata
    Anca.


    Numarul mesajelor : 12163
    Data nasterii : 05/10/1979
    Data de inscriere : 06/05/2009
    Varsta : 44

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeJoi 13 Mai - 16:45

    Eu pe Alex o singura data am dat-o cu pudra cand era bebe si mai rau i-am facut. Toata pudra s-a facut ca faina , a absorbit umiditatea si a iritat-o groaznic, am aruncat-o , si cica era pudra bt bebelusi de la NIveea .
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeJoi 13 Mai - 19:58

    asta spuneam si eu. plus ca inchide porii. cred ca face bine doar celor care oricum nu au pielea foarte fina si nu se irita. adica ajuta la fel de mult ca si cand nu ar folosi nimic. rad
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeJoi 13 Mai - 22:17

    am sa incerc si bepanten sa vad
    Sus In jos
    Ramo
    Membru de elita
    Membru de elita
    Ramo


    Numarul mesajelor : 6309
    Data nasterii : 08/10/1981
    Data de inscriere : 07/04/2010
    Varsta : 42

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 14 Mai - 2:13

    eu stiu ca fetele se irita mai des decat baiett
    am folosit si eu pudra de talc si bepanten,dar sa stii Vivi daca mergi la farmacie se gaseste panteol care are aceiasi substanta de baza casi bepantenul si mult mai accesibila ca pret
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 14 Mai - 15:00

    vine vara si ma gandesc la ce iritatii va face la bulane
    Sus In jos
    marinaalexandrescu
    Membru Junior
    Membru Junior
    marinaalexandrescu


    Numarul mesajelor : 598
    Data nasterii : 06/12/1969
    Data de inscriere : 25/05/2009
    Varsta : 54

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeDum 16 Mai - 17:57

    eu am dat-o si inca o mai dau pe Theo la fundulet cu crema. este o crema facuta de dtorita noastra pediatra si se gaseste doar in vre-o 2 farmacii din Constanta , n-am avut niciodata probleme cu iritatiile mai mult de o zi si atunci a fost asta vara cand a facut mititica o enterocolita si facea kk acid rau de tot si ii ardea pielea daca nu eram atenta cand facea. am avut chiar vre-o 2 sapt de tras cu ea ca ii era frica mititica sa mai faca kk sa n-o usture.
    Acum de cand cu olita o dau mai rar, cand imi aduc aminte sau cand cere ea ca e inebunita dupa crema , ptr orice trebuie sa ne dam cu crema ca sa treaca
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 17 Mai - 6:03

    si eu am auzit ca sunt foarte bune cremele astea facute in farmacii. am vrut si eu sa-i dau comanda, dar luasem bepanthen din timp si nu am avut acasa cand l-am adus, asa ca l-am dat cu asta. si nu s-a iritat nici macar odata asa ca am continuat cu ce ne-a facut foarte bine
    Sus In jos
    stroevivi
    Moderator
    Moderator
    stroevivi


    Numarul mesajelor : 7369
    Data nasterii : 11/09/1984
    Data de inscriere : 05/12/2009
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 17 Mai - 14:46

    asa am auzit si eu ca sunt destul de eficiente.chiar o sa vorbesc cu medicul sa vad ce imi recomanda
    Sus In jos
    marinaalexandrescu
    Membru Junior
    Membru Junior
    marinaalexandrescu


    Numarul mesajelor : 598
    Data nasterii : 06/12/1969
    Data de inscriere : 25/05/2009
    Varsta : 54

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 17 Mai - 18:44

    acum eu cred si cum se invata si reactioneaza pielea bebelusului. eu am incercat si cu bephanten cand ni se terminase crema si tot a ramas putin iritata. cand am inceput diversificarea Theo a avut intotdeauna un scaun mai acid . chiar si acum la 2 ani cand mananca ciorbita tot asa face si daca n-o spal si ii dau cu crema se inroseste in jurul funduletului. si folosesc bors de casa ca daca fac cu din ala la plic sau cumparat e jale atunci!
    seamana foarte mult crema asta cu vaselina de pe vremuri prevenirea iritatiilor produsa de scutece 562229 nu e parfumata , dar e buna!
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 4 Iun - 4:38

    bine ca e buna!
    noi am inceput sa-l dam mai rar pe David cu crema, asa cum scria Mirela si Anca si vad ca e ok deocamdata.nu s-a iritat deloc!
    Sus In jos
    marinaalexandrescu
    Membru Junior
    Membru Junior
    marinaalexandrescu


    Numarul mesajelor : 598
    Data nasterii : 06/12/1969
    Data de inscriere : 25/05/2009
    Varsta : 54

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 4 Iun - 15:33

    acum si eu o dau o data la.....nici nu mai stiu de cand n-am mai uns-o!
    cum s-a facut fetita mare si face singura la olita , dupa ce face mergem la bideu si ne spalam asa ca nu mai avem nevoie de crema ptr fundulet. eu o folosesc acum mai mult ptr julituri si zgarieturi ca este foarte buna .
    Sus In jos
    Noemi
    Administrator
    Administrator
    Noemi


    Numarul mesajelor : 72657
    Data nasterii : 08/10/1980
    Data de inscriere : 24/04/2009
    Varsta : 43

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 6 Aug - 4:42

    Anca. a scris:
    Vai ce mama denatura sunt, eu nu am mai dat-o pe Alex cu crema am si uitat de cand. Ea are pampi numai la somn dar nu se irita, se opareste doar dac nu o sterg bine la fundulet "tantili" de la cresa si atunci o dau cu crema de galbenele si pana dimieata isi revine.
    ei daca nu mai folositi pampers nici nu mai trebuie
    eu il fac pe fundulet doar daca vad ca apare ceva iritatie care apare doar cand avem probleme cu burtica
    in rest gata nu mai folosim nimic
    la fundulet cu ce ii stergeti? ca cineva mia zis ca sunt nebuna?ca si acum il sterg cu servetele umede?
    Sus In jos
    http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
    julcsy
    Membru de elita
    Membru de elita
    julcsy


    Numarul mesajelor : 5397
    Data nasterii : 29/06/1980
    Data de inscriere : 15/06/2009
    Varsta : 43

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeSam 7 Aug - 3:58

    nici eu nu mai folosesc deloc crema, nu este cazul la copii asa mari si nici nu se irita
    de ce sa fii nebuna?si eu folosesc servetele umede,nu de fiecare data dar de cele mai multe ori da
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeDum 8 Aug - 17:23

    eu folosesc servetele umede si pentru noi din alea cu musetel care swunt special pentru asa ceva. de ce sa fi nebuna? ca este cel mai indicat asa. cica nici nu e ok sa te stergi cu hartie igienica dupa lipsa mare, mai ales la cei cu hemeroizi, ca se irita mai tare. de aceea se folosesc servetelele umede.
    Sus In jos
    julcsy
    Membru de elita
    Membru de elita
    julcsy


    Numarul mesajelor : 5397
    Data nasterii : 29/06/1980
    Data de inscriere : 15/06/2009
    Varsta : 43

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeLun 9 Aug - 0:25

    asta n-o stiam
    Sus In jos
    julica
    Super Moderator
    Super Moderator
    julica


    Numarul mesajelor : 65516
    Data nasterii : 21/10/1980
    Data de inscriere : 22/03/2010
    Varsta : 43

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 13 Aug - 5:17

    ce bine ca nu am avut probleme de gen.
    Sus In jos
    bulinuta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    bulinuta


    Numarul mesajelor : 11310
    Data nasterii : 30/11/1978
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 45

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 13 Aug - 5:50

    si eu o sterg tot cu servetele umede;am vazut la sora-mea hartie igienica umeda (de fapt sunt tot niste servetele,doar ca sunt pentru adulti)
    Sus In jos
    mirela1974
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    mirela1974


    Numarul mesajelor : 24041
    Data nasterii : 18/03/1974
    Data de inscriere : 10/05/2009
    Varsta : 50

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeVin 13 Aug - 7:05

    da, asa ceva am eu totdeauna in casa. si e mult mai bine si mai igienic
    Sus In jos
    bruneta_anytza
    Membru de elita
    Membru de elita
    bruneta_anytza


    Numarul mesajelor : 8388
    Data nasterii : 15/09/1984
    Data de inscriere : 05/05/2010
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeJoi 9 Sept - 13:32

    eu ii dau cu bepanthen dupa ce ii fac baita
    Sus In jos
    julica
    Super Moderator
    Super Moderator
    julica


    Numarul mesajelor : 65516
    Data nasterii : 21/10/1980
    Data de inscriere : 22/03/2010
    Varsta : 43

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeJoi 9 Sept - 15:55

    pai ce daca nu folosesti se irita?
    Sus In jos
    bruneta_anytza
    Membru de elita
    Membru de elita
    bruneta_anytza


    Numarul mesajelor : 8388
    Data nasterii : 15/09/1984
    Data de inscriere : 05/05/2010
    Varsta : 39

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeSam 11 Sept - 2:20

    vara da se irita rau de la pampers
    Sus In jos
    julica
    Super Moderator
    Super Moderator
    julica


    Numarul mesajelor : 65516
    Data nasterii : 21/10/1980
    Data de inscriere : 22/03/2010
    Varsta : 43

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeSam 11 Sept - 2:31

    of saracuta
    Sus In jos
    marinaalexandrescu
    Membru Junior
    Membru Junior
    marinaalexandrescu


    Numarul mesajelor : 598
    Data nasterii : 06/12/1969
    Data de inscriere : 25/05/2009
    Varsta : 54

    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitimeSam 16 Oct - 20:16

    lasa ca scapati de pampersi si atunci nu va mai iritati
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    prevenirea iritatiilor produsa de scutece Empty
    MesajSubiect: Re: prevenirea iritatiilor produsa de scutece   prevenirea iritatiilor produsa de scutece Icon_minitime

    Sus In jos
     
    prevenirea iritatiilor produsa de scutece
    Sus 
    Pagina 1 din 1

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Un forum cu aer de parfum :: totul despre copii-
    Mergi direct la: