Un forum cu aer de parfum

Un forum cu aer de parfum

AcasaParteneriFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Stiri si iar stiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
julica
Super Moderator
Super Moderator

Numarul mesajelor : 65515
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 36

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 2 Noi - 3:03

Demenţă maximă: Şi-a fiert bebeluşul într-un ceaun cu legume! VIDEO

Noaptea de Halloween scoate «dracii» din toţi oamenii! O mamă a făcut cea mai oribilă farsă cu această ocazie: şi-a "gătit" bebeluşul într-un ceaun cu legume!

Femeia, care pare a fi dintr-o ţară arabă, a sărbătorit noaptea de Halloween aşa cum a crezut ea de cuviinţă. Mai exact, şi-a pus bebeluşul de numai câteva luni într-o oală, a tăiat câteva legume peste el şi, se pare, a pus totul la "foc mic".

Şi, pentru ca totul să fie cât mai autentic, la final, mămica a început să-şi servească invitaţii cu "bucatele" preparate. Ce bine că a fost doar o farsă!

http://www.click.ro/news/extern/Dementa-Si-a-bebelusul-intr-un-VIDEO_0_1277872279.html
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 2 Noi - 3:04

Disperată să aibă carnet, o tânără şi-a dat examenul de conducere în timp ce era în travaliu

Gest nebunesc din partea unei tinere din Scoţia! Deşi i se rupsese apa şi era la un pas să nască, ea şi-a continuat examenul de conducere până când şi-a luat carnetul.

Emma French se afla la volan cu instructorul, când şi-a dat seama că i s-a rupt apa şi că trebuie să nască.

Pentru că îşi dorea foarte mult să aibă carnet, ea nu i-a spus examinatorului că este în travaliu şi, timp de 45 de minute cât a durat examenul, a suportat în linişte durerile.

"Am ştiut că trebuie s-o fac pentru că ştiam că dacă nu o fac acum, n-aş mai fi avut o altă şansă decât după ce copilul ar fi crescut, de aceea nu le-am zis nimic instructorului şi examinatorului. Mă bucur foarte mult că am luat permisul, o să ne fie mult mai uşor, mie şi copilului meu", a spus Emma.

După ce a aflat că a trecut examenul cu bine, ea a insistat fie lăsată să conducă până la spital, pentru a-şi exersa pentru prima dată dreptul de şoferiţă, scrie Daily Mail.

Câteva ore mai târziu, proaspăta mămică primea felicitări atât pentru naşterea fetiţei ei, cât şi pentru obţinerea carnetului de conducere.

Imediat ce a ieşit din spital, Emma şi-a cumpărat o maşină şi acum îşi aminteşte amuzată de chinurile prin care a trecut.

"Există şi o parte bună a travaliului din acea zi. Am uitat complet de emoţiile dinaintea unui astfel de examen", a mai spus ea.sursa www.click.ro
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 27 Feb - 2:54

Şi-a decapitat copilul pentru a-l oferi jertfă Domnului!
Braşoveanca Monica Iudeanu, cea care şi-a ucis bebeluşul de 6 luni, a invocat versete biblice luate din Vechiul Testament
"Dacă iubeşti pe Dumnezeu şi îţi iubeşti aproapele, oferă-i jertfă", asta le-a spus anchetatorilor femeia care şi-a decapitat, vineri, bebeluşul, încercând să-şi justifice gestul. Adepţii cultului penticostal din care face parte femeia, condamnă gestul Monicăi Iudeanu şi spun că braşoveanca nu a înţeles bine Biblia.

Monica Iudeanu (27 de ani) a fost arestată sâmbătă, pentru omor deosebit de grav.

Cu o zi în urmă, în timp ce femeia era acasă cu o parte din cei şapte copii pe care îi avea, i-a trimis într-o altă cameră şi le-a interzis să iasă până când nu le spune ea.

Apoi, a pus mâna pe un satâr şi l-a lovit de mai multe ori pe mezinul Elisei, de numai 6 luni, până când l-a decapitat.

Femeia le-a spus anchetatorilor că cel mic nu a supărat-o, dar a trebuit să îl omoare pentru a-l oferi ca jertfă Domnului.

Mai mult, le-a recitat versete biblice luate din testamentul vechi, potrivit religiei penticostale.

"Religia noastră nu ne învaţă aşa ceva. Probabil a înţeles greşit versetele din Biblie", a spus Domnica Achim, una dintre reprezentantele penticostalilor care condamnă gestul femeii.

Monica Iudeanu a făcut recurs la propunerea de arestare preventivă pentru 29 de zile, acesta urmând să se judece miercuri.

Până atunci, femeia va fi supusă unei expertize psihiatrice. Pe parcursul analizelor, ea va fi internată la Spitalul Penitenciar Jilava.

Tatăl şi-a înmormântat micuţul

Micuţul care şi-a găsit sfârşitul chiar în mâinile celei care i-a dat viaţă a fost duminică înmormântat.

Rudele, dar şi zeci de adepţi ai cultului penticostal din care făceau parte părinţii copilului au venit să îl conducă pe Elisei pe ultimul drum.

De la ceremonie au lipsit cei şase fraţi, dar şi bunicii materni care nu au putut veni din cauză că starea de sănătate nu le permite.

Nici mama ucigaşă nu a fost lăsată să participe la ceremonie, ea aflându-se în arest, unde va sta încă 27 de zile.

Tatăl copilaşului a fost devastat de durere pe toată perioada ceremoniei.

"Să nu ucizi!", au fost primele cuvinte ale pastorului care a oficiat slujba de înmormântare.sursa www.click.ro
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 27 Feb - 2:55

Comunitatea în care nu există cuvântul «tată», iar femeile fac sex cu cine vor

Deşi în unele părţi ale Chinei fetele sunt ucise la naştere, în ţinutul numit "Regatul Fiicelor" femininatea este un semn al puterii.

Tribul Mosuo trăieşte în munţii din sud-vestul Chinei. Ierarhia socială din acest trib este, probabil, unică în lume deoarece femeia este figura centrală. Dreptul de proprietate se transmite direct de la mame la fiice.

În limbajul folosit de tribul Mosuo nu există cuvântul "tată" şi nu au auzit nicodată de căsnicie. Femeile pot avea oricâţi parteneri sexuali, iar copiii sunt crescuţi de fraţii mamei.

Guvernul chinez a încercat, în trecut, să eradicheze acest trib, dar acum a decis să promoveze cultura şi modul lor de viaţă. Există o explicaţie simplă pentru această iniţiativă: turismul. Tribul Mosuo trăieşte lângă un lac frecventat de turiştii chinezi.

Oare va supravieţui această cultură contactului cu prosperitatea materială şi străinii?
http://www.click.ro/news/extern/Domnia-femeilor-realitate-Mosuo-descopera_0_1348065241.html
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 27 Feb - 2:56

EXCLUSIV! Edi Vasile: «Cu banii de la „Dansez” am ridicat o casă»

Poveşti de viaţă dramatice, sărăcie lucie, boli grave, toate îşi găsesc rezolvarea în competiţia visurilor de la PRO TV, „Dansez pentru tine". Câştigătorii ultimelor trei ediţii declară că sunt mai fericiţi ca niciodată. Au casă şi nu mai au grija zilei de mâine. Edy, câştigătorul din primăvară, a schimbat în bine viaţa întregii sale familii.

Cum e viaţa ta după „Dansez"?

Edi Vasile: S-a schimbat în bine. Familia mea nu mai duce grija zilei de mâine şi are o viaţă decentă, într-o casă călduroasă.

Sunt bucuros când văd că familiei mele nu îi lipseşte nimic şi ca frăţiorii mei au lapte, dulciuri şi jucării.

Edy are o familie numereoasă. Aici, alături de părinţii săi şi de fraţi: Cosmin, Marian, Roberta, Vanessa, Carla şi Loredana

Ce ai făcut cu banii primiţi ca premiu?

Am reuşit să ridic o casă pentru întreaga familie. Ăsta a fost marele meu vis.

Am decis să ridic un etaj construcţiei, ca fiecare să aibă un spaţiu frumos în care să se bucure de copilărie, aşa cum mi-am dorit eu mereu.

Sunt foarte fericit că am reuşit să fac asta.

Dar tu ce faci acum? Cu ce te ocupi?

Echilibrul financiar dobândit la „Dansez" mi-a permis să mă întorc la şcoală, aşa că primul pas făcut a fost acela de a mă înscrie din nou la cursuri.

Dar nu am încetat să muncesc şi nici nu am renunţat la pasiunile mele de suflet, aşa că pictez în continuare.

Am şevaletul, culorile şi pensulele mereu pregătite şi, ori de câte ori am timp şi vreau să mă relaxez, mă aşez în faţa pânzei.

Lucrările sunt pentru a-mi decora noua casă. Mai am, de asemenea, un atelier de creaţii vestimentare şi predau la o şcoală de dans.

Dar frăţiorii tăi ce mai fac?

Sunt bine, sănătoşi. Pe Cosmin îl ajut să-mi calce pe urme, Marian e în clasa a III-a.

Roberta se pregăteşte de şcoală, merge la gimnastică şi o iau cu mine la sala de dans.

Vanessa este în grupa mică, iar Carla şi Loredana ne binedispun cu toate ghiduşiile lor.

Cel mai important este că sunt sănătoşi, la fel ca şi părinţii mei, care se ocupă de creşterea lor. Iar tata a reuşit să se angajeze.

Care e cea mai frumoasă amintire de-a ta, de la „Dansez"?

Îmi e dor de absolut tot ce se întâmplă pe acel ring de dans.

Mi-e greu să aleg un singur moment, dacă aş mai putea concura, aş face-o cu mare drag şi aş profita la maximum de tot ceea ce se întâmpla acolo.

În clipa în care am câştigat, am simţit că mi-au fost răsplătite toată munca şi momentele frumoase pe care le-am oferit în emisiune.

Toată viaţa le voi fi recunoscător oamenilor care m-au ajutat şi publicului care m-a votat.

De fiecare dată când reuşesc ceva mă gândesc în primul rând la oamenii care m-au susţinut. Le mulţumesc din nou!

E şi acum dansatorul Corinei Bud

Edy a devenit dansatorul partenerei sale, Corina Bud.

“Corina şi Bogdan (Boantă, coregraful, n.r.) mă ajută şi mă sfătuiesc aşa cum o făceau şi în timpul competiţiei.

În concerte, mergem în aceeaşi formulă. Am fost în Spania şi în Polonia, pe scene unde nici nu visam să ajung vreodată”, a declarat tânărul pentru Click!.

Click! spune:

Până acum, în fiecare an PRO TV a difuzat două ediţii “Dansez pentru tine”: în primăvară, respectiv în toamnă.

Din 2012, telespectatorii vor putea urmări anual doar o emisiune.

Urmează cea de-a 13-a ediţie, însă producătorii nu au decis când o vor introduce în grilă.

«Încă nu am cheltuit premiul»

Ionuţ Tănase va convoca o şedinţă de familie, pentru a stabili ce face cu banii

Ce ai făcut după finala „Dansez"?

Viaţa mea s-a schimbat radical. Acum am posibilitatea să-mi ajut familia. Am rămas în Buftea.

Doamna Mona (n.r. producătoarea Mona Segall) m-a oprit în echipa ei.

Acum lucrez pe platourile de la emisiunea „MasterChef", am fost cooptat în trupa Troble Crew.

Sunt foarte fericit că pot să muncesc, mi-am dorit foarte mult să rămân la PRO TV. În plus, predau lecţii de dans.

Ionuţ Tănase a dansat pentru mama sa, bolnavă de schizofrenie, şi pentru a asigura un trai mai bun fraţilor lui

Dar cu banii câştigaţi cei ai făcut?

I-am primit, dar nu i-am cheltuit încă. Trebuie să mă organizez cu fraţii mei, vreau să îi folosesc într-un scop bun.

Să cumpar un apartament, să avem şi noi o viaţă normală, să-mi ajut fraţii, să o ajut şi pe mama mea, dar şi pe celălalt frate de la ţară.

Ce nu poţi uita din competiţia „Dansez"?

Toată perioada a fost de-a dreptul magică, mi-e foarte dor de zilele acelea.

Cel mai mult mi-a plăcut că am cunoscut oameni buni, cu suflet mare, de la care am avut de învăţat.

Şi mă bucur că acum lucrez cu unii dintre ei. Mi-am dorit de mic să ajung un dansator cunoscut, iar după această emisiune lumea a început să mă recunoască pe stradă.

În tramvai, la metrou sau în magazine, oamenii mă opresc şi mă întreabă ce mai fac. E un sentiment foarte plăcut.

Ce ne poţi spune despre ai tăi?

Bogdănel e bine, are BAC-ul anul acesta şi are de învăţat, iar Ciprian îşi caută momentan de lucru.

Pe Daniel l-am văzut acum o lună şi ceva. Mama e mai bine acum, abia aştept să ajung la ea şi să rezolv şi situaţia cu ea, să o scap de greutăţile de acolo.

Cu partenera ta de dans ai păstrat legătura?

Da. Eu şi Jojo suntem la fel de buni prieteni. Ne-am şi văzut de Sărbători.

Însă, de când am început amândoi filmările, ea pentru serial, eu pentru show, e mai greu să ne întâlnim. Dar vorbim foarte des la telefon.

Jojo: «Vorbesc des cu Ionuţ la telefon»

Jojo, actriţa din "Serviciul Român de Comedie" (PRO TV), spune că a păstrat o legătură strânsă cu fostul partener de la „Dansez pentru tine":

„Vom rămâne prieteni toată viaţa. Atât el, cât şi coregraful Bogdan Boantă îmi vor fi mereu apoape, pentru că sunt doi oameni valoroşi, iar oamenii valoroşi sunt greu de găsit în ziua de azi.

bucur că Ionuţ va putea avea o viaţă aşa cum şi-a dorit, pentru el şi familia sa. Este un om care merită asta din toate punctele de vedere".

S-a făcut dreptate în cazul Ellei Dumitru

Una dintre câştigătoarele concursului "Dansez pentru tine" e fericită că, recent, s-a făcut dreptate în cazul ei.

Octavian Strunilă şi Ella au câştigat ediţia cu numărul 10, dufuzată în toamna anului 2010

Bunicul Ellei Dumitru, cel care i-a nenorocit bunica şi tatăl adoptiv, va sta 10 ani după gratii.

"Simt că nu există pedeapsă îndeajuns de mare pentru tot răul cauzat. Tot ce îmi doresc e să nu mai aibă prilejul să facă rău, nici nouă, nici altora", ne-a mărturisit tânăra care în decembrie 2010 a câştigat marele premiu la concursul PRO TV, unde a dansat alături de Octavian Strunilă.

La numai 17 ani, Ella a venit în ringul viselor sperând să-şi ajute familia.

Mama ei a rămas paralizată după ce soţul a încercat s-o omoare, iar un an mai târziu bunicul Ellei a încercat să-i omoare bunica şi tatăl adoptiv.

Cu o parte din cei 60.000 de euro câştigaţi, tânăra şi-a plătit datoriile şi i-a asigurat mamei, tatălui adoptiv şi bunicii tratament medical.

sursa www.click.ro

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 1 Apr - 19:31

Un bătrân s-a plâns inspectorilor OPC că nu încape în mormânt

Inspectorii OPC Botoşani au primit o plângere cu adevărat inedită. Un bătrân a reclamat că nu încape în mormânt.

Omul a plătit pe cineva să-i îngrădească groapa cu ciment şi să-i ridice o piatră funerară, iar meseriaşul ar fi scăzut 15 centimetri. Inspectorii Oficiului pentru Protecţia Consumatorului au asistat la un adevarat spectacol, deoarece reclamantul a insistat să demonstreze că are dreptate.

Ion Puşcaşu s-a lungit pe mormânt, experţii au măsurat şi au constatat că într-adevăr bătrânul nu încape în groapă, potrivit Antena 3.

Bărbatul a cerut demolarea şi refacerea lucrărilor, dar inspectorii OPC nu au putut lua nici o măsură.
sursa
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 1 Apr - 19:32

Labirintul misterios de 600 de ani de sub Palatul Culturii din Iaşi

Cele mai vechi pivniţe descoperite de arheologii ieşeni sunt cele de sub Palatul Culturii. Un labirint de 60 de metri lungime se întinde sub podeaua monumentului-simbol al Iaşiului.

Tot Iaşiul este împânzit de o reţea discontinuă de hrube care sunt ori fostele canale de piatră ori beciurile construite de zecii de comercianţi care aveau prăvălii în jurul Curţii Domneşti.

Subsolul Palatului Culturii ascunde cu siguranţă cel mai frumos labirint de pivniţe din Iaşi, sunt de părere arheologii. Odată cu lucrările de restaurare şi consolidare a Paltului Culturii, un grup de arheologi coordonaţi de Stela Cheptea, director al Centrului de Istorie şi Civilizaţie Europeană al Academiei Române, au descoperit pivniţe din secolul al XV-lea sub fundaţiile monumentului istoric. Fostele demisoluri ale Palatului au doi metri înălţime şi o lăţime de un metru şi comunică cu exteriorul prin nişte trepte.

„Tot Palatul Culturii stă pe pivniţe. Sunt lungi de vreo 60 de metri, cu diferite intrări, foarte interesante. Nu a mai intrat aer la ele din 1925. Noi am intrat la ele din spatele Palatului, dar se poate intra şi din stradă, pe trepte. Aş vrea să fie date spre vizitare, să fie curăţate, aerisite, consolidate", a spus Stela Cheptea.

http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Labirintul-Palatul-Culturii-Iasi_5_673782627.html

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 1 Apr - 19:34

http://www.realitatea.net/testul-de-inteligenta-al-lui-einstein-doi-oameni-din-100-il-trec_927999.html
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita

Numarul mesajelor : 10003
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 30

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 2 Apr - 15:50

nu mai timp de stiri

PRINTESA CEA MARE ALEXANDRA

PRINTESA CEA MICA ANDREEA

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 2 Apr - 18:26

le gasesti aici atunci rad
Sus In jos
printesazabib
Membru de elita
Membru de elita

Numarul mesajelor : 6987
Data nasterii : 03/04/1981
Data de inscriere : 11/02/2011

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 4 Apr - 5:15

interesanta stiirea cu Palatul Culturii Iuli..imi doresc enorm sa il vizitez de cand am venit in Iasi, dar e in renovare...e vb sa il deschida anul asta

smileys

Daisypath - Personal pictureDaisypath Happy Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 4 Apr - 14:25

acusica dau si eu la stiri,sa vedem ce mai zic astia

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 4 Apr - 19:54

la anul poate si noi reusim
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Joi 5 Apr - 4:19

Elevii fac cozi la muzee, în săptămâna «Şcoala altfel»

Elevii se distrează copios, în această săptămână, când au scăpat de cursuri. Ieri, în tot oraşul erau copii încolonaţi: la metrou, în tramvaie şi parcuri.

"Mamă! Ai văzut, măi, pietrele alea? Ce frumoase mai erau!", a comentat ieri David, când a ieşit din Muzeul de Geologie. Alte sute de copii au aşteptat la cozi uriaşe să intre la Muzeul "Antipa". Luni, când normal era să nu aibă program cu publicul, "Antipa" a primit 1.600 de copii, iar marţi, aproape 3.000.

Mii de elevi au vrut să vadă dinozaurii de la “Antipa”

Anul acesta, a fost introdusă "Şcoala altfel", în care activităţile didactice au fost organizate în afara clasei. Veţi vedea copii peste tot şi în zilele următoare, când continuă vizitele pe la diferite locuri de distracţie. De luni, va începe vacanţa de primăvară.
sursa click
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Joi 5 Apr - 4:26

interesanta stire Iuli

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Joi 5 Apr - 15:10

nu stiai?ai nostri copiii deja au 2 zile de excursii si duminica merg si ei la antipa
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Joi 5 Apr - 15:12

Descoperire socanta: zaharul este la fel de nociv precum otrava

Este prezent in dieta noastra cotidiana si provoaca, cel mai adesea, dependenta. Studiile recente demonstreaza faptul ca zaharul este unul dintre cei mai nocivi agenti din nutritia noastra zilnica.

Departamentul de Endocrinologie al Universitatii din California a facut o comparatie socanta pentru iubitorii de dulciuri de pretutindeni: consumul frecvent de zahar are acelasi efect asupra corpului precum otrava. Zaharul, sub forma de cristale sau de granule, se transforma in toxine, care conduc la obezitate, boli de inima, tensiune arteriala ridicata si diabet.

Medicii departamenului universitar someaza autoritatile sa clasifice zaharul in acceasi categorie de dependenta cu alcoolul si tutunul, dovedindu-se letal atunci cand este consumat pe termen lung. Acest indulcitor care a fost desemnat drept motivul principal al starii de sanatate precare din Occident ar trebui insotit, motiveaza specialistii, de un avertisment: nu zaharul este echivalent cu otrava, ci consumul constant si consistent al acestuia.

Iar industria alimentara contemporana pare sa faca abuz de zahar, pentru a inlocui grasimea extrasa din alimente. Doza recomandata de aditivi indulcitori - miere, zahar, gem, sucuri de fructe- nu trebuie sa depaseasca 50 de grame pe zi.

Evita alimentele care contin mai mult de 15 g de zahar la 100 de grame si orienteaza-te catre cele care nu depasesc 5g de indulcitor la aceeasi cantitate.
Cum sa diminuezi cantitatea de zahar din nutritia zilnica?

Inlocuieste cerealele din comert, cu diverse arome de fructe sau ciocolata, cu cereal integrale sau fulgi.

In general, fructoza (zaharul din fructe) este mai putin nociv decat sucroza (zaharul din alimente procesate, precum prajiturile sau tortul), deoarece nu determina o crestere rapida, urmata de o scadere brusca, a tensiunii arteriale. Consuma numai fructe proaspete.

Evita capcana zaharului brun. Desi contine un procent mai mare de minerale, precum magneziu si potasiu, decat zaharul alb, acesta este la fel de scazut in proteine si vitamine.

Citeste etichetele produselor pe care le achizitionezi din supermarket-uri. Evita alimentele care contin glucoza, dextroza, fructoza, siropuri, lactoza, maltoza, amidon hidrolizat sau melasa. www.divahair.ro
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Mai - 19:33

http://www.click.ro/news/national/video-scoala-scandal-golani-sistem_de_invatamant_0_1398460150.html
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Mai - 19:35

CUTREMUR LA ITALIENI

Un puternic seism a avut loc în în acestă dimineaţă la circa 40 de kilometri nord de Bologna. Primele măsurători vorbeau de 5,9 grade pe scara Richter, însă INGV a corectat estimarea magnitudinii seismului la 6,0 grade Richter.

UPDATE Se pare cea de-a şasea victimă este o altă femeie, în vârstă de 37 de ani, din Bologna, care a murit de spaimă.

UPDATE A cincea victimă este o bătrână de 103 ani surprinsă în pat de prăbuşirea tavanului, din nou în Sant'Agostino. Tot în Sant'Agostino (unde şi-au pierdut viaţa alţi doi muncitori) este dat dispărut un alt lucrător dintr-o fabrică din zonă. Primele date oficiale legate de numărul răniţilor ridică numărul acestora la circa 50

UPDATE Bilanţul provizoriu a fost revizuit la patru morţi, iar numărul răniţilor nu este cunoscut cu precizie. Trei victime sunt muncitori striviţi de halele în care munceau; unul la Bondeno şi ceilalţi doi lângă Ferrara, iar cea de-a patra victimă este o femeie din San Pietro in Casale, care a decedat în urma unui infarct provocat de sperietura momentului, informează Adevarul.ro.

Un puternic seism a avut loc astăzi în jurul orei 04.04 în nordul regiunii Emilia-Romagna. Epicentrul, la circa 40 de km NNV de Bologna, a fost anunţat de seismologi din Statele Unite, citaţi de Reuters.

Iniţial se vorbea de un seism de 6,3 grade pe scara Richter, pentru ca mai apoi să fie recalculat la 5,9 grade.

Cutremurul a fost îndelung simţit şi la Milano, zonă cu risc seismic foarte mic. Primele ştiri care circulă pe Twitter vorbesc de o mişcare seismică cu o durată de cel puţin 20 de secunde. La Rimini, precum şi în oraşe din regiunea Veneto lumea a ieşit în stradă.sursa www.click.ro
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Mai - 19:37

Vezi de ce Facebook i-a interzis unei mame să posteze poze cu copilul ei nou-născu

Încălcau prevederile cu privire la conţinut

Deşi ştiau că băieţelul nu va supravieţui mai mult de o zi, părinţii, Heather şi Patrick Walker, au decis să facă o şedinţă foto profesională împreună cu micuţul, pentru a rămâne pentru totdeauna în amintirea lor şi pentru a le împărtăşi cu familia şi cu prietenii care nu au putut să vină să-l vadă, a declarat pentru Fox News mama copilului.
Însă, imediat după ce au postat pozele pe Facebook, reprezentanţii reţelei de socializare le-au şters. Singura explicaţie oferită a fost că încălcau prevederile cu privire la conţinutul fotografiilor admise. „Permit tuturor să posteze imagini cu persoane aproape dezbrăcate, dar eu nu am voie să pun poze cu una dintre cele mai frumoase creaţii ale lui Dumnezeu", s-a revoltat femeia.
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Mai - 19:39

20 de copii au dormit o noapte la muzeu

Mii de oameni au luat cu asalt azi noapte muzeele din toată ţara, în cadrul evenimentului numit „Noaptea Muzeelor”.

În Bucureşti, la Antipa, programul a început cu o noapte mai devreme când 20 de copii au vizitat muzeul şi şi-au petrecut toată noaptea în incinta instituţiei, dormind lângă faimosul schelet de Deinotherium.

Muzeul Naţional de Istorie Naturală ‘'Grigore Antipa'' a ales să sărbătorească ediţia din acest timp de două zile.

Astfel, vineri seară, 20 de copii, cu vârste cuprinse între 6 şi 12 ani au fost duşi la Antipa de părinţi, fiind lăsaţi în grija personalului muzeului.

Şi-au adus jucăriile preferate şi geamantane cu lucrurile lor.

După ce au vizitat muzeul, au dormit în sala principală, lângă faimosul schelet de Deinotherium gigantissimum, pe saltele, cu saci de dormit, pernuţe şi lanterne. Ieri dimineaţă, părinţii au venit să-i recupereze.

Aseară, aproximativ 130 de muzee din toată ţara şi-au deschis porţile gratuit pentru cei dornici să le viziteze.
sursa www.click.ro
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Mai - 19:40

http://www.catavencii.ro/Top-6-cele-mai-tampite-fotografii-de-pe-facebook_0_4268.html

ce ziceti?
Sus In jos
printesazabib
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 21 Mai - 4:21

multumim pt noutatti draga mea pupic

zau daca lumea n`a luat`o razna...........

smileys

Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 21 Mai - 4:30

oau Iuli foarte interesant

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mar 22 Mai - 3:37

da mirelus asa este
Sus In jos
raluk
Vip
Vip

Numarul mesajelor : 6255
Data nasterii : 01/12/1982
Data de inscriere : 15/10/2009
Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mar 15 Ian - 23:41

acum pe toate canalele de televiziune se vorbeste numai despre destramarea cuplului banica-marin.... prea mult se mediatizeaza lucrurile astea...

smileys

smiley
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 72655
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 16 Ian - 1:40

daaaa
mie imi pare rau pt ei mie mia placut cuplu asta asta e

Daisypath Christmas tickers
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
raluk
Vip
Vip

Numarul mesajelor : 6255
Data nasterii : 01/12/1982
Data de inscriere : 15/10/2009
Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 16 Ian - 19:05

si mie mi-au placut mult

smileys

smiley
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mier 16 Ian - 23:02

fiecare stie ce e in familia lor si crd ca au motive serioase de au decis acest lucru
Sus In jos
printesazabib
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Joi 17 Ian - 1:53

m`am saturat de strirea asta pana peste cap...cum se destrama o casnicie dintre vedete cum rasuna toate ziarele, televiziunile si radiourile....

smileys

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Joi 17 Ian - 3:43

asa sunt oamenii insetati de stiri de scandal
Sus In jos
Doldoran
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12072
Data nasterii : 22/11/1984
Data de inscriere : 08/01/2010
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Vin 18 Ian - 2:23

Eu sincer nu i-am vazut niciodata un cuplu prea fericit,iar despartirile si divorturile la vedete se intampla la fel ca la orice om de rand,numai ca,jurnalisti trebuie sa aibe si ei ce publica si fac din tantar-armasar
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Vin 18 Ian - 18:58

INCREDIBIL! Un tânăr a găsit 30.000 de euro și i-a predat Poliției Capitalei. NIMENI nu-i revendică

Un tânăr de 21 de ani a sesizat Poliția, în luna noimebrie a anului trecut, că a găsit o sumă importantă de bani pe Bulebardul Timișoara, din Capitală.În urma acestei sesizări, ofiţerii încearcă să găsească proprietarii banilor, dar să afle informaţii despre provenienţa acestora.

"Poliţiştii s-au deplasat de urgenţă în zona în care se afla tânărul, procedând la inventarierea banilor, ocazie cu care s-a constat că era vorba despre o sumă de bani în valută ce depăşea 30.000 de euro", se arată într-un comunicat al Poliției Române, citat de evz.ro.

"Întrucât nu s-a reuşit identificarea acesteia, oamenii legiii fac apel la persoana care a pierdut banii sau la orice altă persoană care ar putea oferi date de natură a clarifica această situaţie, să se prezinte la sediul Secţiei 22 Poliţie, situat în str. Braşov nr. 19 din sectorul 6
De asemenea, Poliția Capitalei menţionează faptul că, în conformitate cu prevederile art. 292 din Codul Penal, declararea necorespunzătoare a adevărului facută în faţa organelor de poliţie, reprezintă infracţiunea de fals în declaraţii şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă", se precizează în comunicatul Poliţiei.

sursa www.libertatea.ro

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Vin 18 Ian - 19:00

Şi-a dat viaţa pentru ca fiul ei să trăiască

Alina Lazăr, o timişoreancă în vârstă de 30 de ani, suferea de o boală rară, care îi punea viaţa în pericol în timpul sarcinii. Femeia a riscat însă totul, pentru a da viaţă bebeluşului pe care îl purta în pântece.

Tânăra suferea de placenta praevia, adică placenta se formează la baza uterului şi acoperă parţial sau total cervixul. Deşi ştia că acest lucru îi pune viaţa în pericol, mămica nu a vrut să facă avort, deşi şi-a pus în joc viaţa. Potrivit medicilor, ea a fost monitorizată în timpul sarcinii şi s-a prezentat, marţi seara, la spital, după ce i s-a rupt placenta. "Femeia era la a doua cezariană şi era diagnosticată cu placentă praevia. Ea a fost monitorizată periodic şi a mai fost internată în spital în perioada sarcinii. A sângerat foarte mult. S-a intervenit foarte repede şi s-au făcut toate manevrele necesare, dar, din păcate, mama nu a putut fi salvată", a declarat Liana Dacilescu, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean.

Alina Lazăr era la a doua sarcină şi mai avea o fetiţă de patru ani. Bebeluşul, un băieţel, e sănătos şi a fost internat la Clinica de Neonatologie. Tatăl acestuia spune că îi va creşte pe cei doi copii cu ajutorul bunicilor acestora.
Şi-a părăsit fiul în sediul poliţiei

În timp ce o mamă şi-a dat viaţa pentru copilul său, o femeie din Codlea, Braşov, a şocat autorităţile. Aceasta şi-a abandonat fiul, în vârstă de doar unsprezece zile, în sediul Poliţiei din oraş. Bebeluşul este al şaptelea copil, ceilalţi fiind deja în plasament, în timp ce soţul său este în penitenciar. Deşi i s-a oferit adăpost, femeia a refuzat internarea, împreună cu copilul, la centrul maternal Mama şi Copilul din Codlea.
sursa www.libertatea.ro

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Vin 18 Ian - 19:01

Noul COD RUTIER intră de MÂINE în vigoare. VEZI principalele modificări!

Noul cod rutier va intra în vigoare de la 19 ianuarie și aduce modificări importante. Pe lângă obligativitatea de a realiza examinare medicală la reînnoiea permisului, noi reguli se vor aplica de sâmbătă în ceea ce priveşte circulaţia pe drumurile publice.

Scuterele pot fi conduse numai cu permis

Potrivit noilor reglementari, aplicabile de la 19 ianuarie 2013, mopedele sunt considerate autovehicule, ceea ce inseamna ca pentru a le conduce este nevoie de permis de conducere.
Examinarea medicală, obligatorie la fiecare reinnoire de permis

Noile reglementari rutiere stabilesc ca din 19 ianuarie prelungirea valabilitatii administrative a permisului de conducere este conditionata de efectuarea verificarii medicale corespunzatoare categoriilor de permis detinute.
Bicicliștii, sancționați dacă încalcă regulile de circulație

Noile reguli de circulație prevăd că, dacă un drum este prevăzut cu o pistă specială destinată bicicletelor, acestea vor fi conduse numai pe pista respectivă.
In plus, conform noilor prevederi, Codul rutier mai include în categoria contravențiilor care vor fi sancționate cu amenzi din clasa a III-a de sancțiuni (de la 6 la 8 puncte-amendă) și "nerespectarea normelor privind circulația bicicletelor", informează site-ul avocat.net care prezintă și alte modificări aduse cosului rutier
sursa www.libertatea.ro

Sus In jos
printesazabib
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Sam 19 Ian - 4:45

tare faza cu banii rad rad
eu ma gandeam de 2 ori inainte sa ii dau Politiei rad

smileys

Sus In jos
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Sam 19 Ian - 20:15

cred ca era impuls de moment... ha ha ha
Sus In jos
printesazabib
Membru de elita
Membru de elita

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Ian - 0:07

si eu asha zic....insa la ce saracie e in tzara asta m`am mirat ca se mai recurge si la onestitate rad

smileys

Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 20 Ian - 2:16

rad asa o fi mirela
Sus In jos
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 25 Aug - 17:09

ce ziceti despre tragedia din fam.Gabor,saraca femeie ce ghinion a avut,desi multi le vb.pe fete de rau cred ca in aceste momente sa fie lasate sa-si planga mama,chiar este o tragedie.D-zeu sa o odihneasca in pace.
Sus In jos
elena
Forumist senior
Forumist senior

Numarul mesajelor : 3841
Data nasterii : 01/09/1984
Data de inscriere : 11/06/2009

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 25 Aug - 18:21

doamne fereste indiferent cum sunt ele au tot dreptul sa isi plnga mama la urma urmei a fost mama lor saracele

Sus In jos
http://www.olumeminunata.net/
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Dum 25 Aug - 19:29

da si le-a crescut singura,sigur nu ia fost usor
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 26 Aug - 5:01

cu siguranta toti avem pentru parinti slabiciuni oricum ar fi fost ei buni sau rai sunt parintii nosri.dimnezeu sa o odihneasca
Sus In jos
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 26 Aug - 15:45

da asa este,dar nu toti gandesc la fel
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 26 Aug - 19:30

corect,dar asta n inseamna ca trebuie sa ii judecam.
Sus In jos
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Lun 26 Aug - 23:04

mai ales in asemenea situatii
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 35

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mar 27 Aug - 2:04

da asa este ,eu am ramas socata cand am vazut stirea ,mai ales ca am fost de cateva ori acolo si chiar nu mi-sa parut periculos nici in pestera Plovragi si nici afara Dumnezeu sa o odihneasca

\"Lilypie\"Lilypie
Sus In jos
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mar 27 Aug - 2:39

asa si eu,am fost acolo cu doar 3 zile inainte de acest incident si chiar nu era nimic care sa fie periculos,asa a fost sa fie
Sus In jos
elena
Forumist senior
Forumist senior

Numarul mesajelor : 3841
Data nasterii : 01/09/1984
Data de inscriere : 11/06/2009

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mar 27 Aug - 3:42

vezi niciodata nu se stie

Sus In jos
http://www.olumeminunata.net/
Doldoran
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   Mar 27 Aug - 3:51

da,cum ti-e scris
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stiri si iar stiri   

Sus In jos

Stiri si iar stiri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Sa stam la taclale la o cafea-
Mergi direct la: