Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Reforma invatamantului

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeMier 25 Mai - 1:43

Veşti bune pentru şcolari. Din anul şcolar 2011-2012 vacanţa de iarnă va avea trei săptămâni în loc de două, iar cea de primăvară două în loc de una, a anunţat, marţi, ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu.

Şeful de la Educaţie a anunţat că anul şcolar care va începe în septembrie va avea mai puţine vacanţe, dispărând aceea dintre semestre.

"Semestrul întâi al anului şcolar 2011-2012 începe luni, 12 septembrie, şi se finalizează în 23 decembrie 2011. În acest interval va fi o vacanţă pentru ciclul primar în intervalul 22 - 30 octombrie. Vacanţa de iarnă începe în 24 decembrie 2011 şi se încheie în 15 ianuarie 2012, având astfel trei săptămâni", a explicat ministrul Daniel Funeriu, citat de Mediafax.

Semestrul al II-lea începe, luni, 16 ianuarie 2012 şi se încheie în 22 iunie.

Vacanţa de primăvară va fi în intervalul 7 - 22 aprilie, după care semestrul continuă până în 22 iunie. Vacanţa de vară durează din 23 iunie până în 9 septembrie.

Potrivit ministrului Educaţiei, anul şcolar 2011 - 2012 are un număr egal de zile ca şi anul şcolar în curs.

Şeful de la Educaţie şi-a exprimat dorinţa ca această structură a anului şcolar să nu se modifice periodic dar a arătat că ar putea apărea unele ajustări pentru anul şcolar viitor http://www.adevarul.ro sursa
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeMar 2 Aug - 2:45

Elevii care incep in toamna clasa a V-a vor sta in gimnaziu 5 ani


Elevii care incep clasa a V-a in anul scolar 2011-2012 vor sta in gimnaziu cinci ani, inclusiv in clasa a IX-a. La sfarsitul acestui ciclu vor sustine evaluarea nationala obligatorie care contine cinci probe, respectiv sase pentru minoritati si admiterea in liceu organizata la nivelul scolii, potrivit noii legi a educatiei nationale care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2011.

Legea 1/2011 prevede masura introducerii clasei a IX-a in invatamantul gimnazial care intra in vigoare incepand cu generatia de elevi care incepe clasa a V-a in anul scolar 2011-2012.

Tot in cazul elevilor care intra in clasa a V-a in 12 septembrie 2011, admiterea la liceu se va desfasura la nivelul unitatii de invatamant pentru care opteaza, relateaza Mediafax.

Continuarea studiilor din invatamantul gimnazial in invatamantul liceal este asigurata pe baza unui proces de consiliere si de orientare scolara si profesionala. Numarul de locuri alocate clasei a X-a este cel putin egal cu cel al absolventilor clasei a IX-a. Dupa absolvirea gimnaziului, elevii urmeaza liceul sau scoala profesionala.

Admiterea la liceu sau la scoala profesionala se muta la nivelul unitatii de invatamant. Astfel, in cazul in care numarul de candidati nu depaseste numarul locurilor oferite de unitatea de invatamant, admiterea se va realiza pe baza portofoliului educational al elevului.

In cazul in care numarul de candidati este mai mare decat numarul locurilor oferite de unitatea de invatamant, admiterea se face luand in calcul in proportie de 70% portofoliul educational al elevului, media de absolvire a invatamantului obligatoriu, precum si media la probele de la evaluarea nationala de la sfarsitul clasei a IX-a si in proportie de 30% nota obtinuta la proba de admitere stabilita de unitatea de invatamant. In cazul mediilor egale, diferentierea se face pe baza portofoliului educational al elevului.

Legea educatiei mai prevede ca Metodologia-cadru de organizare si desfasurare a admiterii in clasa a X-a va fi elaborata de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si anuntata pentru fiecare generatie cel mai tarziu la inceputul clasei a VIII-a.

Sursa : Hotnews
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeJoi 13 Oct - 14:24

oare pana cand termina al meu copil cate se vor mai schimba ?
cred ca la ministerul educatiei ce se viseaza noaptea se aplica ziua ha ha ha
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeJoi 13 Oct - 16:01

da cu siguranta asa fac ca sunt isioti nu alta .Pai uite piciul meu la anul dupa reforma lor intra in grupa zero.Bun pana acum se stie doar ce grupa intra si atat nu tu metodologie sau alte aplicatii.Nu se conoaste nimik.Am avut placerea sa stau la sedinta lor a educatorilor acum 3 zile si sincer am iesit toti mai bata decat am intrat.Nu stiu nimik cica se va face din mers toate.Pai eu stiu ca daca dai o lege trebuie sa ai habar cum sa o si aplici nu asa aiurea ai dat legea si apoi vad eu ce fac.IDIOTI
Sus In jos
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeDum 13 Noi - 19:30

ei de sus vad cu totul altfel lucrurile,la catedra e cu totul altceva
vor sa ramana si ei cu ceva in istorie,nu conteaza consecintele
de exemplu la noi ,la scoala la care predau
in 2008 cand eu am venit aici era scoala de centru,doua 1-8 structuri,si una 1-4 tot structura,azi a ramas centru si una 1-8 structura
cea 1-4 a desfiintat-o in vara si era renovata ,termopane,izolatie,sobe no,baie interioara,iar astelalte nu-i niciuna renovata
sufla vantul prin geamuri!iar recent
am auzit ca intr-o comuna unde au la fel o scoala 1-4 structura cu 2 clase simultane,au intrat in renovare ,si pe asta a noastra gata facuta au inchis-o
tara lui pupura voda!!!!
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeDum 13 Noi - 20:36

da
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeLun 16 Ian - 8:16

si pana la urma ce e cu slasa 0?
ca eu am intrebato pe educatoare si mia zis ca Mario inca nu merge decat in 2013
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitimeMar 17 Ian - 1:36

de la anul grupa mare care este anul acesta pleaca la clasa pregatitoare care va fi exact grupa pregatitoare numai ca va fi cu o invatatoare nu cu o educatoare si va avea multe elemente de scoala bagate in programa:de exemplu copiii vor avea pauza,vor invata s anumere pana la 30,vor trebui sa stie la finalul anului sa citeasca cuvintele uzuale,sa socoteasca,sa descompuna numerele,etc
Sus In jos
Continut sponsorizat





Reforma invatamantului Empty
MesajSubiect: Re: Reforma invatamantului   Reforma invatamantului Icon_minitime

Sus In jos
 
Reforma invatamantului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Legislatie-
Mergi direct la: