Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Fondul clasei (la gradinita si scoala)

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 0:56

Fondul grupei, gradinitei nu este obligatoriu.
Cititi Regulamentul de organizare si functionare a invatamantului preuniversitar, CAP. V - Parintii, art. 48:
Art.48. (1) Comitetul de părinţi al clasei ţine legătura cu unitatea de învăţământ, prin dirigintele/ învăţătorul clasei.
(2) Comitetul de părinţi al clasei poate propune, în adunarea generală, dacă se consideră necesar, o sumă minimă prin care părinţii elevilor clasei să contribuie la întreţinerea, dezvoltarea şi modernizarea bazei materiale a clasei sau a unităţii de învăţământ.
(3) Contribuţia prevăzută la alin. (2) nu este obligatorie, iar neachitarea acesteia nu poate limita , în nici un caz, exercitarea de către elevi a drepturilor prevăzute de prezentul regulament şi de prevederile legale în vigoare. Informarea celor implicaţi cu privire la conţinutul acestui articol este obligatorie.
(4) Contribuţia prevăzută la alin. (2) se colectează şi se administrează numai de către comitetul de părinţi, fără implicarea cadrelor didactice.
(5) Este interzisă implicarea elevilor în strângerea fondurilor.
(6) Dirigintelui/învăţătorului îi este interzis să opereze cu aceste fonduri.
(7) Fondurile băneşti ale comitetului de părinţi se cheltuiesc la iniţiativa acestuia sau ca urmare a propunerii dirigintelui/ învăţătorului sau a directorului, însuşite de către comitet.
13
(8) Sponsorizarea clasei sau a unităţii de învăţământ nu atrage după sine drepturi în plus pentru anumiţi elevi.
(9) Se interzice iniţierea, de către şcoală sau de către părinţi, a oricărei discuţii cu elevii în vederea colectării şi administrării fondurilor comitetului de părinti.
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 0:58

Ce parere aveti mamici?
La noi la gradi se strange asa:100 lei fondul grupei + rechizite cumparate separat + caiete speciale (alti bani)+alte lucruri necesare pt igena(cu astea sunt perfect de acord)
Dar 100 ron pt ce?

Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 1:14

nu sunt de acord
la noi nu se percepe nici la scoala nici la gradi fondul clasei
banii de caiete speciale se dau,culegeri
de exemplu anul acesta eu nu am cerut nimic de la copii,in alti an se mai strangeau cate 5 lei pt creta ,coli,burete ceas......
iar la curatenie rareori se strang bani de la copii
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 1:16

eu am inteles dau cu mare drag pt carti caiete din ce invata pt igiena lor da sigr ca dau da rnu pt jucarii in grupa pregatitoare
pt ce mai jucarii daca la anul merge la scoala?
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 1:18

acest fond nu se justifica
daca ar fi fost clasa 1 atunci poate eu stiu acolo in clasa ,am vazut clase de copiii cu tv in clasa,dvd,
au cumparat usa la clasa
dar asta se face odata la 4 ani,nu?
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 1:20

poi da
cand am inceput grupa mica nu am zis nimic sunt de acord cumparam mocheta perdele
am fost perfect de acord sau patuturi sau ce lea trebuit dar in ultimul an ?
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 1:21

poi ai dat,celelalte mamici ce zic?

la ce zic ca-i vor folosi???
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 27 Sept - 1:48

poi cica au dat nu toate
maine vreau si eu sa aflu la ce le trebuie
la soramea a zis educatoarea ca pt jucarii ,caci cele vechi deja sau uzat hm
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 6 Oct - 1:51

si ce s-a rezolvat noemi?
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 6 Oct - 1:58

nici la noi nu se cere fondul clasei
in schimb cand sunt necesare unele lucruri punem banuti si il cumparam.iar pe caiete speciale dam intradevar
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 18 Oct - 4:15

pana la urma vad ca a avut efect ca am facut gura au zis ca ajunge deocamdata 50 ron si in caz ca o sa mai au nevoie pe parcurs ne vor anunta
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeVin 19 Oct - 0:39

e buna galagia asat uneori mama lor de jnapani
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeDum 9 Dec - 17:51

la noi se pune la inceputul anului 10 lei pentru fondul clasei ,caietele speciale se platesc separat iar cand se termina banii stransi la inceputul anului punem din nou
pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat bani merg tot pe materiale pentru copii
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeLun 10 Dec - 3:34

asa e
Sus In jos
CARMENICA
Oaspete
Oaspete
CARMENICA


Numarul mesajelor : 251
Data nasterii : 13/02/1976
Data de inscriere : 21/09/2010
Varsta : 48

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 21 Dec - 2:16

io n-am inteles partea cu banii pt igiena ,adica in afara ca parintii aduc saptamanal hartie igienica,sapun si prosop,mai cer si bani ?
cand aveam baietii la gradinita,educatoarea se invatase sa ne ceara bani pt casetofon,vezi doamne se strica,dupa cel de-al 2 lea an i-am cerut sa-mi arate "obectu' stricat" ca prea avea tupeu,bineinteles ca "obectu'" era bine merci ,functiona,doar ca nu mai parea nou si i se pusese pata doamnei,ca vrea unu' nou  enerveaza 
am avut posibilitatea sa le duc copiilor din grupa lui fii-miu cel mic 2 saci cu jucarii (noi) ,pt ca se plangea tot doamna ca sunt mari stricatori de jucarii si ca i-au mancat zilele,astea sunt citatele de atunci ale lui fii-miu ,la cateva luni ma trezesc ca doamna le cere bani de jucarii si atunci am cam luat-o la intrebari pe respectiva unde sunt cei 2 saci cu jucarii adusi de mine pt toti copii din grupa,avand in vedere ca fii-miu mi-a zis ca dupa o sapt de jucat cu ele nu le-a mai vazut ..a dat din colt in colt,ca uitase ca eu am adus jucariile ,si erau genul de jucarii care nu se puteau strica cu una cu doua de catre un copil de 4-5 ani
in general cand se dau bani pentru n lucruri,e bine sa cereti fara sa va fie rusine si factura de cumparaturi a acelor lucruri
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 21 Dec - 2:19

din pacate se cere acest fond
Sus In jos
CARMENICA
Oaspete
Oaspete
CARMENICA


Numarul mesajelor : 251
Data nasterii : 13/02/1976
Data de inscriere : 21/09/2010
Varsta : 48

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 11 Ian - 15:41

ce ziceti de "madam" blandu,are sau nu tupeu ?  bat 
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 11 Ian - 17:18

ohoooo mai cunosc pe cineva de genul asta la noi a fost defapt la gradi
Sus In jos
CARMENICA
Oaspete
Oaspete
CARMENICA


Numarul mesajelor : 251
Data nasterii : 13/02/1976
Data de inscriere : 21/09/2010
Varsta : 48

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 11 Ian - 21:29

am ramas "muta" cand in afara de tupeu,am aflat de la tv ca e "consternata" !? proasta de ce,ca au prins-o?  
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 11 Ian - 23:15

rad 
Sus In jos
CARMENICA
Oaspete
Oaspete
CARMENICA


Numarul mesajelor : 251
Data nasterii : 13/02/1976
Data de inscriere : 21/09/2010
Varsta : 48

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeJoi 9 Oct - 22:11

fai c-o luam de la capat cu fondul asta...pe fb se plang mamicile ,ca fondu' a ajuns si la 250 ron (???),da' ce fac frate cu banii ?
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeVin 10 Oct - 14:39

noi la clasa a doua 50 lei si la a sasea 10 lei
da e mare belea cu sumele astea
Sus In jos
CARMENICA
Oaspete
Oaspete
CARMENICA


Numarul mesajelor : 251
Data nasterii : 13/02/1976
Data de inscriere : 21/09/2010
Varsta : 48

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 11 Oct - 7:24

julica a scris:
noi la clasa a doua 50 lei si la a sasea 10 lei
da e mare belea cu sumele astea

pesemne doar pana in decembrie,dupa 1 ian 2015 alti bani
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitimeSam 11 Oct - 15:44

NU ASTA E PE TOT ANUL
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fondul clasei (la gradinita si scoala) Empty
MesajSubiect: Re: Fondul clasei (la gradinita si scoala)   Fondul clasei (la gradinita si scoala) Icon_minitime

Sus In jos
 
Fondul clasei (la gradinita si scoala)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Copilul si prima zi la scoala/gradinita
» Fondul de ten
» Incepe scoala, ce flori cumparam ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Legislatie-
Mergi direct la: