Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Motiunea nu a trecut

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Motiunea nu a trecut Empty
MesajSubiect: Motiunea nu a trecut   Motiunea nu a trecut Icon_minitimeJoi 28 Oct - 0:42

Motiunea nu a trecut. Guvernul ramane in functie


Votul la motiunea de cenzura s-a incheiat, miercuri, la Parlament, doar 220 parlamentari exprimandu-si votul, sub cele 236 de voturi care ar fi fost necesare pentru ca Guvernul sa fie demis, informeaza agentia Mediafax.

Dupa ce deputatii si-au exprimat votul, secretarul Camerei, Dumitru Pardau a spus ca, din primul sau calcul, 153 de deputati, din totalul de 333, au luat bile si au participat la vot. 33 de deputatiau absentat la vot.

Discursul premierului Emil Boc in Parlament:


-cheltuielile de personal au crescut cu 65% in 2007 si 2008
-s-au majorat si cheltuielile cu bunuri si servicii cu 54,8%
- aceasta tendinta de a consuma mai mult decat ne permitem nu mai poate continua
- populismul si demagogia ne-au incarcat din greu factura crizei
- ce-ar fi insemnat daca la inceputul crizei noi aveam cei aproximativ 3 mld. de euro din vanzarea BCR-ului?
- ce-ar fi insemnat daca in 2008 cand am avut un an cu maxima crestere economica n-am fi cheltuit mai mult decat ne permiteam?
- 11 miliarde de euro puteam avea pusi deoparte pentru vremuri mai grele
- daca aveam acei Motiunea nu a trecut 795486 nu am mai fi fost nevoiti sa apelam la FMI si BM
- pana azi, Guvernul a primit 5,7 miliarde de euro
- noi am avut doi ani complet ratati din perspectivas fondurilor euroepene
- am ajuns la guvernare intr-un moment in care statul roman avea si inca mai are un sistem bolnav din punct de vedere economic si financiar
- avem un stat care timp de 20 de ani a incurajat nemunca si mana intinsa. De ex, in 2004 Romania avea in asistenta sociala 6,4 milioane de cetateni. In 2008, aveam 13,9 milioane de asistati
- avem un stat care timp de 20 de ani a incurajat privilegiile in detrimetrul egalitatii in fata legii
-am limitat deficitul bugetar al tarii astfel incat sa poate fi finantat si sa orientam mai multi Motiunea nu a trecut 795486 spre investitii
- in 2009, chiar daca am avut cadere economica, Romania a aruncat mai multi Motiunea nu a trecut 795486 pe investitii decat in 2008
- in cifre, ponderea de investitii a fost de 7,3% din PIB si cateva lucruri s-au si vazut: 42 de km de autostrada, pasajul Baneasa
- in al doilea rand, am declansat un sir al reformelor pe care nimeni nu a avut curajul sa le declaseze
-in aceste conditii, au disparut salariile de lux de 30 de mii de euro din diverse structuri si agentii guvernamentale si oferim o lege in concordanta cu ce Romania poate sa ofere
- am realizat o forma a sistemului judiciar: au fost adoptate cele 4 coduri si o lege care accelereaza solutionarea proceselor: procese mai rapide judecate intr-un termen rezonaabil
- am realizat o reala descentralizare a spitalelor pentru o mai buna si resposanbila utilizare a resurselor pentru ca oricati Motiunea nu a trecut 795486 au fost introdusi in sistemul sanitar, calitatea serviciilor nu a crescut
- am declansat un amplu proces de restructurare a sistemului bugetar, bazat pe standarde de cost
- procesul de restructurare continua pentru ca este necesar
- am eliminat 228 de taxe si tarife parafiscale
-avem un stat supradimensionat, bricocratic si obez: in perioada ‘07-‘08, nr. posturilor aprobate in sectorul bugetar s-a majorat cu 135mii, iar nr. posturilor ocupate, la finalul anului ‘08 era cu 118.000 peste nr posturilor ocupate in ‘06
-aceasta factura am primit-o la plata in ani de criza; eram obligati sa aranjam nr. de personal pe care si- l poate permite si sustine un stat ca al nostru
-In fata unor asemenea situatii, avem 2 alternative: sa continuam genul de politica promovata in 20 de ani cu accente consistente, in ‘07 si ’08, si care ar fi condus fara echivoc tara la colaps economic si financiar sau sa alegem calea de a stopa aceasta politica populista in profunda discordanta cu interesul tarii si sa ne asumam masuri gele, dureroare dpdv social si politic, dar sanatoase cu ceea ce inseamna viitorul acestei tari
- Nu am cedat tentatia populista pe care si noi o puteam duce mai departe, suntem primul guvern dupa ‘89 care isi asuma deschisa aceasta sarcina de a pune ordine in finantele si administratia tarii, de a orienta banii catre investii, munca, si de a renunta la politca orientata numai spre pomeni si consum
-Am gasit un stat cu un sistmem bolnav dpdv economic si financiar . Ce faci atunci cand suferi de o boala grava: te tratezi, chiar daca medicamentul este dureros, sau mori? O asemenea alternativa am avut si noi, la o alta scara si pe alta coordonate, atunci cand am ales guvernarea bazata pe responsabilitate si nu pe populism. Am ales aplicarea unui medicament cu gust amar care sa ne vindece, chiar daca nemultumeste oamenii, care au fost obisnuiti sa primeasca mai mult decat trebuie , dar acea cale ne ducea catre praprapstie, am stopat acea cale si cu masuri ferme am intors Romania pe drumul cel bun

Masuri luate de Guvern:

-cei 42 de km de autostrada, pasajul Baneasca, centura ocolitoare a Ploiestiului si Timisoara – vechea putere nu le-a dus la sfarsit
-in al doilea rand, am declansat un sir al reformelor pe care nimeni nu a avut curajul sa le declanseze: am eliminat pensiile speciale, inclusiv pensiile parlamentarilor si avem in faza finala o noua lege a pensiilor corecta cu 22 milioane de romani, corecta cu principilu contributivitatii, prin care nu scad pensiile, dar legea asig sustenabilitatea sistemului pe terme mediu si lung
-am adoptat, prima ora in Romania, o lege a salarizarii care a curmat abuzurile din domeniu si a stabilt o ierarhie a functiilor publice din Romania, a personalului platit din fonduri publice, a eliminat salariile de lux de 30 mii euro si oferim o lege in concordonta cu ce poate Romania sa ofere
-am realizat o consistenta reforma a sistemului judiciar – am adoptat 4 coduri si o lege care accelereaza solutionarea proceselor, cu benefiicii pentrucetateni, din perspectiva costurilor si a timpului
-reforma a sistemului fiscla, natioanal si local - legea responsabilitatii fiscaee pune pt prima data ordine in sistemul fiscal si aranjeaza finantele pe princiipii sanatoase
-o reala descentralizare a spitalelelor, ca prima etapa a refirmarii sistemului sanitar – trecerea spitatlelor in grija autoritatilor locale – oricati Motiunea nu a trecut 795486 au fost introdusi in sistemul sanitar pana acum, calitatea serviciilor nu a crescut
-am declansat un amplu proces, si corect, de restructurare a personalului – nu pt ca ne-ar face placere, ci pt ca este necesar acestei tari
-am desfiintat, comasat sau reorganizat 120 agentii guvernamentale si am eliminat 20 de taxe si tarife parafiscale
-am promovat un set de masuri pt sustinerea activitatii economice si cei care sustin ca acest guvern nu a adoptat niciun fel de masura anticriza le reaamintesc acele amsuri care au vizat, la nivel macro, mentinerea cotei unice de impozitare si neimpozitarea profitului reinvestit sau aplicarea masurii prin care firmele care angajeza someri nu platesc contributiile, sau masura privind somajul tehnic-prin care statul preia contributiile sociale. 335 mii locuri de munca au fost salvate prin toate masurile. Fara aceste masura rata somajului ar fi depasit de mult 10%

Alte masuri:
-amanarea la plata a obligatiilor fiscale, compensarea de drept a creantelor, sau masurile prin care CEC si Exim Bank prin scheme de garantare oferoite IMM-urilo am mentinut si creat locuri de munca
-nu am luat cu inima usoara masurile de austeritate pe care am fost obligati sa le propunem. Am fost obligati sa luam aceste masuri si suntem convinsi ca oricine, in locul nostru, daca era responsabil cu Romania lua exact aceleasi masuri pt a proteja viitorul acestei tari
-Unele semne bune au aparut in economie ca urmare a aplicarii masurilor– sunt o dovada ca mergem in directia buna.

Exemple:
- in primul rand: productia industriala a crescut, productivitatea muncii in industrie a crescut 19,5%
-cel mai puternic semnal al relansarii a aparut in sectorul exporturilor, unde perfomanta Romaniei e remarcabila . Sectorul exporturilor a iesit din recesiune. In 2009, primul sector care a inregistrat o cadere masiva din cauza crizei a fost cel al exporturilor, de aceea crestera in domeniu este un motiv de optimism prudent.
sursa http://www.avocatnet.ro/
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Motiunea nu a trecut Empty
MesajSubiect: Re: Motiunea nu a trecut   Motiunea nu a trecut Icon_minitimeJoi 10 Feb - 9:28

eu am fost in bucuresti atunci si le spuneam colegilor ca o sa cada si asa a fost!
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Motiunea nu a trecut Empty
MesajSubiect: Re: Motiunea nu a trecut   Motiunea nu a trecut Icon_minitimeLun 21 Feb - 1:06

Da Ramona ai dreptate.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Motiunea nu a trecut Empty
MesajSubiect: Re: Motiunea nu a trecut   Motiunea nu a trecut Icon_minitime

Sus In jos
 
Motiunea nu a trecut
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Legislatie-
Mergi direct la: