Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Acte necesare buletin expirat

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeMier 12 Oct - 12:02

Acte necesare pentru buletin expirat:

* Cererea pentru schimbarea actului de identitate;

* Certificatul de nastere al solicitantului;

* Buletinul expirat;

* Documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu;

* Timbru fiscal in valoare de 1 leu (RON), valoare ce se poate actualiza prin hotarare de Guvern;

* Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate, respectiv 7 lei (RON), aceasta suma fiind actualizata in functie de rata inflatiei, cu avizul Consiliului Concurentei.

Dovada adresei de domiciliu se face astfel:

a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;

b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit.a);

b) declaratia scrisa de primire in spatiu a gazduitorului, insotita de actul de proprietate al acestuia, pentru persoanele care solicita schimbarea domiciliului la o alta persoana fizica;

c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;

d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol, pentru mediul rural.

Nota: toate actele pentru schimbare buletin trebuie sa fie atat in original cat si in copie xerox.

Valabilitatea buletinului este de:
- 4 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani;
- 7 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-25 ani;
- 10 ani dupa implinirea varstei de 25 ani;
- permanent dupa implinirea varstei de 55 ani.
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeJoi 13 Oct - 14:21

ufff traim in tara actelor ,atata birocratie
l-am schimbat si eu in decembrie anul trecut
dar am vazut aici ceva ce chiar nu stiam , eu am crezut ca valabilitatea este la toate categoriile de varsta aceasi 10 ani
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeLun 16 Ian - 8:18

nici eu rad
si eu miam schimnbat buyletinul in Octombrie off doamne cat mau plimbat nebunii astia
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
ssy
Oaspete
Oaspete
ssy


Numarul mesajelor : 152
Data nasterii : 05/09/1988
Data de inscriere : 08/05/2009
Varsta : 35

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeJoi 19 Ian - 21:38

si mie imi expira buletinul anul acesta in septembrie ... imi e tare teama de timpul pierdut cu acte de colo-colo sufla vantul
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeSam 6 Oct - 2:01

eu stiam de categoriii dar asta e tara birocratiilor
a si la copil neaparat trebuie sa vina parintele cu el si sa dovedeasca ca e in locatie luat
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeJoi 18 Oct - 4:12

ssy un pic sa te astepti ca te vor plimba
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitimeVin 19 Oct - 0:39

si inca ce
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acte necesare buletin expirat Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare buletin expirat   Acte necesare buletin expirat Icon_minitime

Sus In jos
 
Acte necesare buletin expirat
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Legislatie-
Mergi direct la: