Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.

In jos 
+27
lyvya
Adyna
kalyana
flo09
maximlidia
karmen
mary83
Floretina.S
carmensyta
alidascalu
*DANI
elena
bulinuta
mirela1974
delia_rus84
flory
raluralu
pisicutza
ani10
cyucy
arriel
andreea
gabyy
mami ionela
anuta22
Noemi
Anca.
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeDum 31 Ian - 5:51

bine ca stiu sa ceara ce le trebuie...rad
Sus In jos
karmen
Forumist senior
Forumist senior
karmen


Numarul mesajelor : 1143
Data nasterii : 06/06/1982
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 41

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeSam 6 Feb - 0:12

Stafy cand vrea ceva imi arata lucrul si zice na 
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeDum 21 Feb - 20:34

am o povestioara cu fetita mea....de obicei seara ii spun povesti si era o vreme cand ii spuneam povestea cu baba cloanta cotoroanta, care era cu nasul incovoiat si cu batic pe cap, cu o bata in mana si mergea greoi...asta s-a intamplat parca pe la 3 ani...intr-o zi am fost cu fata sa imi cumpar papuci de la magazin si acolo o amarata de babuta proba si ea ceva....fata cand a vazut-o a si inceput in gura mare...mami mami ..uite-o pe baba cloanta cotoroanta...atat mi-a trebuit ca am rosit toata si i-am cerut scuze femeii....saracuta a zis ca nu este nimic ca este doar un copi.....asa o fi ....dar cand am vrut sa incerc papucii nu m-a lasat fata sa stau deloc langa "baba cotoroanta" ca ii era frica ca ma ia....
Tot asa intr-o zi a coborat mama unui vecin ...tot in varsta ca si prima babuta...si cand s-a oprit langa fata mea i-a zis femeia...vai da ce frumoasa esti...Fata mea s-a uitat la ea speriata si-a strans mingea tare in brate si a intrebat-o...da.....ma mananci?
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeDum 21 Feb - 20:43

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 150186 Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738 Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738 Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeDum 21 Feb - 20:45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738 Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738 ce tare faza. Trebuie sa fim foarte atente ce le spunem .
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeDum 21 Feb - 21:01

asa este ...nu de mult ca sa o fac sa nu mai zbiere prin casa pe la ora 11...caci si asa mi s-a atras atentia de vecina de la 2 ca de ce vb asa de tare fata..i-am zis sa vorbeasca mai incet pentru ca vine burduhoiu si dimineata s-a dus la gradinita si a intrebat-o pe domana educatoare daca exista burduhoi.....doamna i-a zis...nu doamna nu exista...cine stie o fi intrebat-o cine ti-a spus.....apoi cand a facut iar galagie seara si i-am spus ca vine burduhoiul .....mi-a spus ca nu exista ca asa i-a spus doamna ei.....
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeLun 22 Feb - 22:37

vai Nicoleta ce tare...burduhoiul rad
Sus In jos
https://www.facebook.com/
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeLun 22 Feb - 23:28

asa este ...nici nu mai stiu cum sa fac si ce sa scpun.....ca este un copil energic , dar asta este ne amintim dupa aia de fazele astea si radem si le vom povesti daca vom fi sanatosi cand vor creste ei mari
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 17 Mar - 23:00

Ma enervau unele persoane care veneu la Catalina si o intrebau :"Cum te cheama?" sau "cati ani ai?",pentru ca eu nu o invatasem lucrurile astea,ma gandeam ca e prea mica.Asa ca zilele astea am zis sa incerc.Surpriza:a invatat foarte repede:
Cum te cheama? Cata
Cati ani ai? Doi
De unde suntem noi?Aici e mai greu,zice ori Fete ori Feteci ori Fececi rad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 4:53

fetita mea ii spune la suc "equte"
de unde pana unde ...nu stiu,ca nu rimeaza de loc
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 18:57

bulinuta a scris:
Ma enervau unele persoane care veneu la Catalina si o intrebau :"Cum te cheama?" sau "cati ani ai?",pentru ca eu nu o invatasem lucrurile astea,ma gandeam ca e prea mica.Asa ca zilele astea am zis sa incerc.Surpriza:a invatat foarte repede:
Cum te cheama? Cata
Cati ani ai? Doi
De unde suntem noi?Aici e mai greu,zice ori Fete ori Feteci ori Fececi rad

SCumpa de ea Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 41210

Alex a invatat o poezie nou la cresa si stalceste niste cuvinte

isteata = ispeata
boroboata= oloboata
sufragerie= fagelie
masina de gaurit= masina de gaulica
si multe altele
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 19:25

bulinuta a scris:
Ma enervau unele persoane care veneu la Catalina si o intrebau :"Cum te cheama?" sau "cati ani ai?",pentru ca eu nu o invatasem lucrurile astea,ma gandeam ca e prea mica.Asa ca zilele astea am zis sa incerc.Surpriza:a invatat foarte repede:
Cum te cheama? Cata
Cati ani ai? Doi
De unde suntem noi?Aici e mai greu,zice ori Fete ori Feteci ori Fececi rad
David a invatat repede varsta. de pe la un an iti arata un deget si spune unu. dar cu numele, acum nu demult a inceput sa spuna daid.
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 20:28

vai cat am ras de tot ce am citi pe pag.asta rad rad
multulica al meu nu vrea deloc sa vorbeasca plang
la bravo zice ba sau babo,cand are chef
dar in rest deloc nu vrea
sice in liba lui acolo
mai ales cand se enerveaza.ce e la gura lui....
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 21:51

Carmen,asa e si nepotelul meu,are doi ani si doua luni si spune doar cateva cuvinte,in rest vorbeste pe limba lui.Am ras o data de el,ca "vorbea" intruna si gesticula,cred ca nu-i convenea ceva rad.De cate ori mai invata Catalina cate ceva o sunam pe sora-mea ca sa auda si ea,si Catalina ia telefonul,il duce la ureche si zice:"Alo,tushi?",si vorbeste cu ea Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 562229
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 21:53

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738 maca-o-ar mama pe ea, auzi, alo, tusi? Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 41210 Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 41210 cat poate fi de scumpa.
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 18 Mar - 21:54

pai asa si el.ne explica pe limba lui.de razi de mori dak il auzi
vb si cum tacsu la telefon,cu mama
mai noi avem in fiecare dimineatza program,cere telefonu si zice "mama mama"adik mamaia,sa vb cu ea
i-auzi dulcik de ea.vb bine nu gluma bravo
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 19 Mar - 8:07

lasa carmen ca o sa te rupa cand va incepe sa vorbeasca. al meu soate zilnic deja o gramada si ma tot minunez de unde apar. deja face si propozitii frate cand are chef. era tot in picioarele mele si eu tot spuneam du-te david mai repede. cand i-am spus a treia oara a zis, dar foarte clar, ba da, ma duc. am ras de una singura cateva minute. dar le baga si pe limba lui una intr-una. rade tatasu la telefon cand vorbesc de numa. si cuvantul lui preferat acum este : nu mai. adica nu mai vrea mancare, apa, sa vorbeasca etc....
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 19 Mar - 19:10

oo.dulceatza mica
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeSam 20 Mar - 8:22

imi vine sa-l manc cand vad ce serios este..rad
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeDum 21 Mar - 19:51

va spun o perla a fetiei mele.....

Ma tot intreba fata mea daca atunci cand va creste se va marita si ea....Bineinteles ca am raspuns ca da , cand va creste mare...etc...si ca un sfat ii tot spuneam ca sa nu lase baietii sa o pupe pana nu le cere un inel....Fetelor nu va mint deloc...vineri cand am luat-o de la gradi...am dezbracat-o de pantaloni si cand caut in buzunar ...soc...o "verigheta". Am intrebat-o de unde o are...si raspunsul a fost scurt ..de la Vali....
Vali = un coleg de gradinita de care e indragostita...( iar cand m-am intalnit cu mama lui Vali intr-o zi imi spunea ca si Vali acasa o tot innebuneste la cap cu iubita lui Kaliana)...Am ras cu lacrimi ...ma gandeam ca i-o fi spus lui Vali ca nu se lasa pupata pana nu ii aduce un inel...vali s-a dus acasa la mama-sa si i-a spus si mama-sa ca sa rada de ei le-a dat o verigheta...bineinteles nu era de aur....
Oricum luni i-o dau mamei mele sa i-o deie inapoi la mama lui Vali ....mor de ras....
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeLun 22 Mar - 5:38

spune-i ca imitatii nu primeste!!! rad rad rad. daca vine cu verigheta sa fie veritabila...rad
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 25 Mar - 20:07

vai...moar de rasss......rad rad auzi la ea.scumpetea mica
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 26 Mar - 1:40

auziti fetelor...am vb cu mama lui Vali si a zis ca a castigat acea verigheta la un joc cu bilute ...era in biluta ...si cand a scos-o de acolo i-a zis mamei lui ca i-o da lui Kali....mama-sa l-a rugat sa i-o deie ei ca asa era frumoasa verigheta dar el a zis ca daca i-o ia atunci merge sa mai bage bani sai sa ii mai cada o mingiuca cu inele...si atunci i-o da pe aia fetii mele Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 914738.I-am spus mamei lui Vali " auzi...m-am trezit ca imi aduce fata o verigheta si cand am intrebat-o de unde este mi-a zis ca de la Vali" iar mama-sa a zis......aaaaaa stiu stiu...Vali a vrut sa i-o deie neaparat.....
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 26 Mar - 2:17

rad rad vai ce figuri mai sunt copiii astia
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 26 Mar - 3:27

am mai auzit ieri una:o tipa are o fetita de vreo 7 ani,si zice ca i-a iesit fetitei un cos.II zice ea mamei:Mami,stii ce inseamna cand iti iese un cos?Inseamna ca te indragostesti!!!!rad rad rad
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 26 Mar - 5:53

mortala mortala mortala, ce dulcica este
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeVin 26 Mar - 16:55

rad rad rad vai ce tare a fost
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 30 Mar - 18:36

AAAA, mi-am mai adus aminte de o faza tare.
Sintem inscrisi la un doctor pediatru ce il cheama BUTNARU. Nu stiu cum fetii mele ii place enorm de mult de el, probabil ca de multe ori ii mai dadea bucatele de ciocolata si ii zicea ce faci tu frumoasa...si jucandu-se prin casa cu papusile, a gasit una imbracata in ie alba, de arata asa parca era halat alb. I-a pus numele BUTNARU Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 150186 Asta nu e nici o problema, dar cand era afara cu mama pe iarba in spatele blocului, vara, striga cat o tinea gura... dupa ce se plictisea de formele de nisip: " Mami, sa m-il arunci pe BUTNARU jos....cred ca radeau oamenii care o auzeau....
Sus In jos
lyvya
Forumist senior
Forumist senior
lyvya


Numarul mesajelor : 2116
Data nasterii : 11/12/1977
Data de inscriere : 21/08/2009
Varsta : 46

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeLun 12 Apr - 17:31

m-am amuzat copios de cele povestite de voi. Super.
Si ioana are cuvinte pe care le stalceste si e asa dulce. de exemplu la capra zice pacla, la ciocolata- tocotata, e innebunita dupa desenele de pe baby tv, si repeta in engleza dupa personajele de acolo. nu mica mi-a fost mirarea cand ii spuneam pa, ioana eu plec, vii cu mine si ea imi raspundea bye-bye, sau canta: i am happy today. Zilele trecute i-am pus un cd cu cantecele ca sa ii atrag atentia de la televizor ca m-a disperat cu " ne uitam la desene acum" , ea uitandu-se la desene. A fost f incantata de muzica si m-a luat de mana , m-a dus in dreptul televizorului si mi-a spus" s-a terminat". A fost prima oara cand a vrut sa inchid televizorul de o bicei dupa 1/2 h cand inchid desenele face scandal mare. Ceea ce mi-a dat de gandit, ca cu cat o cooptez in activitati mai interesante nu o mai intereseaza televizorul care e atat de nociv atat pentru copii cat si pentru adulti, sau poate ca a mai crescut si devin interesante si alte activitati.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 2:02

Asa este Livia, daca se uita prea mult la desene Alex viseaza noaptea personajele alea . Acum incerc sa i le reduc cat pot de mult. Noi nu prindem Bebe Tv, se uita la tv doar la cateva : super copoii cu winny the pooh, la mickey mouse, genul asta de desene il adora si de vre-o 3 luni am descoperit baby einstein, sunt educative.
Ieri de exemplu i-am cumparat o carte de colorat care in mijloc avea ca un puzzle numai ca trebuiau lipite patratele alea, cred ca ati vazut. Timp de o ora a stat langa mine si m-a ajutat sa i le lipesc si se vedea pe ea ca e emotionata, ca ii place.Dupa ce am terminat a pupat imaginea care a iesit si a iubit cartea.
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 4:47

Catalina nu prea se uita la tv,decat la reclame,si recunoaste produsele:cand mergem in magazine si vede sticle de Cola zice:COCOLA?,desi noi nu cumparam Coca Cola;la desene se mai uita pe youtube,dar nu prea are rabdare,se uita doar la astea scurte.Pe Mickey si pe Winnie il cunoaste de mult,si le zice"ICHI" si "UNI",acum ii recunoaste pe Donald(DOLAD) si pe Pluto(PUTO),dar a inceput sa repete cuvinte usoare pe care le aude la noi: la masa(pe asta tot de la reclame o stie),acolo,jos,sus,nimic,soseta,mana,
Pantof=COF
Cartof= tot COF Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 562229
Adidasii=didashii
picior=piciol
ciorapii=cioapii
dintii=ditzii
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 6:25

e o dulceatza si jumate.
al meu deja spune ca are doi ani rad. nu mai vrea sa spuna unu cand il intrebi de nici un fel.e mare ce mai rad rad rad
Sus In jos
lyvya
Forumist senior
Forumist senior
lyvya


Numarul mesajelor : 2116
Data nasterii : 11/12/1977
Data de inscriere : 21/08/2009
Varsta : 46

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 15:11

anca2sm a scris:
Asa este Livia, daca se uita prea mult la desene Alex viseaza noaptea personajele alea . Acum incerc sa i le reduc cat pot de mult. Noi nu prindem Bebe Tv, se uita la tv doar la cateva : super copoii cu winny the pooh, la mickey mouse, genul asta de desene il adora si de vre-o 3 luni am descoperit baby einstein, sunt educative.
Ieri de exemplu i-am cumparat o carte de colorat care in mijloc avea ca un puzzle numai ca trebuiau lipite patratele alea, cred ca ati vazut. Timp de o ora a stat langa mine si m-a ajutat sa i le lipesc si se vedea pe ea ca e emotionata, ca ii place.Dupa ce am terminat a pupat imaginea care a iesit si a iubit cartea.

da Anca desenele de pe baby tv sunt in genul la baby einstein, sunt ok, dar nu in exces.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 21:10

Stim postul ca ai mei la Bt il au si tare ii mai placea sa se uite insa aici avem alta firma de cablu .

Acum e langa mine si ma trage zice: "ma duc in domitol, Ales ma uit la dese mate cu fata mosului si cu fata babei " traducerea= 'du-te in dormitor, eu vreau sa ma uit aici la calculator la desene animate ...'
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 21:20

bine ca ne-ai tradus,eu intelesesem ca se duce ea in dormitor sa se uite la desene rad
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 23:30

mortala. si eu am crezut la fel rad
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMar 13 Apr - 23:39

am uitat sa va spun cum zice Catalina la cascaval=GAVAF rad
Sus In jos
lyvya
Forumist senior
Forumist senior
lyvya


Numarul mesajelor : 2116
Data nasterii : 11/12/1977
Data de inscriere : 21/08/2009
Varsta : 46

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 14 Apr - 2:22

Ioana cand se loveste zice" te-ai lovit", asta de la mine ca eu o intreb" Ioana te-ai lovit"? Cred ca ar trebui sa ii spun m-am lovit, desi ma refer la ea.
Voi cum procedati cand faceti referire la diverse actiuni legate de ei ce persaona folositi?
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 14 Apr - 3:10

de asta se plangea si Anca,nu stiu daca o fi rezolvat intre timp problema...
Si eusunt in aceasta situatie:cand voia Catalina sa manance singura si se enerva ca nu o lasam,pana la urma cedam si ii ziceam:"Bine,tine TU lingurita",si acum cand vrea sa faca ceva zice TU,TU referindu-se la ea.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 14 Apr - 15:34

Vi s-a parut din ce am zis ieri ca am rezolvat problema? Inca foloseste pentru ea persoana a doua si pentru noi persoana I dar mai are si momente cand zice " vreau" , " imi place" dar are si momente cand face niste combinatii de ma iau de cap. Mai zice de ex: te duci ales in bucatalie adica se duce ea in bucatarie . Acum imi zice: nu ma lasi pe mami la cacalator= nu te las mami la calculator. sper incet incet, corectandu-i fiecare propozitie sa inteleaga pana la urma .
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 14 Apr - 17:47

cred cas foarte scumpi
asa de drag i-mi era si mie de lucian cand stalcea cuvintele Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 595263
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 14 Apr - 19:21

scumpeii de ei ce m-am mai amuzat noi inca nu am ajuns la perioada asta dar mai avem umpic
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 15 Apr - 4:54

da sunt superbi.Imi aduc aminte ca fetita mea spunea la pufuleti "pusteia",la biscuiti"busteia",la castraveti"cafadeche" sau baiatul meu si acum zice la trebuia"tubuia".Sunt dementiali.
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 15 Apr - 16:17

da si nepotii nostri unu zice la pufuleti-pupuleti,alta nepotica zicea la castravete-asevete Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 41210
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 21 Apr - 19:51

eu,cand eram mica,spuneam la castravete "acate",la zahar "acasuche" si la maslina "pai".Mama si acum se intreaba de unde oi fi scos eu cuvintele alea.....rad
Sunt tare fericita:a invatat Catalina cum o cheama pe mami =MILENA
,pe nasa=VIO si pe tati=GEO.In plus,auzindu-ma cand vorbeam la telefon cu surorile mele,a invatat si cum le cheama pe ele:ONELA( Ionela) si Chitzina(Cristina).Azi am auzit-o prin casa spaunand: Cine e?,si a invatat singurica de la o reclama sa spuna "a masa"(la masa)
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 21 Apr - 20:41

bravo cata Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 41210
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeMier 21 Apr - 23:34

Super scumpici cand suntem mici.
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 22 Apr - 2:48

bravocatalina fata mare de-acum.pup o printesa mica si desteapta foc Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 41210
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 22 Apr - 22:20

David acum tot spune cum il cheama : Da-did. V-ul nu ne place deloc...rad
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 22 Apr - 22:48

oo scumpu de el Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 565348
Sus In jos
Continut sponsorizat





Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.   Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite. - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Perlele copiilor, bebe dictionar, cuvinte stalcite.
Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dictionar vise
» Patutul copiilor
» Nervii copiilor
» Protectia impotriva abuzurilor asupra copiilor minori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: totul despre copii-
Mergi direct la: