Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bagajul pt maternitate

In jos 
+16
Ramo
ralu
yoanici
raluralu
elena
carmensyta
pupkiss
cami11061988
ani10
mami ionela
Anca.
andreea
mirela1974
bulinuta
anuta22
Noemi
20 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeSam 25 Apr - 18:53

Haideti fetelor sa ajutam gravidutele ,de ce au nevoie in spital pt ele pt bb?
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 8 Mai - 20:19

ptr bebe eu am pus in bagajelul pentru spital doar pamper ca cu altceva nu ne primea,iar pentru mine pijamale,2 camasi de noapte,sapun,pasta de dinti,cana,lingura,sosete(sunt foarte friguraoasa),chiloti normali,absorbante,vata infasurata in chestie de aia ca tifonul,nu-mi vine acum in minte cum ii zice,papuci de casa,prosop,si chiar acum nu imi mai vine in minte ce miaim mai lut.a si un capot.
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeJoi 14 Mai - 20:03

la noi nu te primeste cu haine nici pt bebe nici pt mamica.Pt bebe am avut pampers,sapun si servetele umede,si hainutele cu care am scos-o din spital.Eu am avut:papuci, 10 perechi chiloti(cu care nu aveam voie,dar ii purtam pe ascuns),tampoane facute din vata infasurata in fasa de tifon,sapun,pasta si periuta de dinti,2 prosoape,antiperspirant,telefon+incarcator,bani(bancnote de 5 lei),si cam atat.Venea in fiecare zi mama la mine si imi aducea de mancare,,cana,lingura,furculita,termos cu apa rece sau gheata(am nascut in iulie si era canicula)Mi-am adus aminte,am mai avut la mine supozitoare cu glicerina si supozitoare Indometacin pt durere,dar nu le-am folosit pentru ca nu am avut nevoie,si sticle de 0.5l cu dopul gaurit,in care puneam ceai de galbenele,pe care il foloseam cand urinam,ca sa nu ma usture.
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeJoi 14 Mai - 23:57

in afara de ce scrie mai sus , am avut si paturica absorbanta , haine pt bebe, il schimba zilnic-body, pantalonasi sau strample, caciulita si manusi- . in general tot ce tine de igiena ta si a copilului. plus actele de la servici , buletinul .


Ultima editare efectuata de catre mirela1974 in Mar 30 Iun - 7:37, editata de 1 ori
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeSam 16 Mai - 15:44

si eu luasem adeverinta de la serviciu,dar nu mi-a cerut-o nimeni.A,si am mai avut carnetul gravidei si toate analizele si ecografiile din timpul sarcinii
Sus In jos
andreea
Forumist senior
Forumist senior
andreea


Numarul mesajelor : 1678
Data nasterii : 10/11/1987
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 36

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeSam 16 Mai - 19:01

si ti-a cerut cineva caietul gravidei si ecografiile...ca la noi nu, nu au prezentat interes
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeSam 16 Mai - 20:49

eiii,la mine a fost un pic mai complicat,ca drX la care fusesem toata sarcina a avut un accident si nu m-a putut asista la nastere.printr-o cunostinta am ajuns la drY,care mi-a promis ca ma va asista el,dar cand am nascut eu,era de garda alt medic,dr Z.Ei bine,se pare ca intre dr X si drZ erau niste conflicte mai vechi,si moasele m-au sfatuit ca,in caz ca dr Z care era de garda vine sa ma vada si el,ar fi mai bine sa nu stie ca sunt pacienta dr X,asa ca mi-au ascuns toate actele in geanta(cica le-am uitat acasa).Dar celorlalte femei care venisera sa nasca,am auzit cum le cereau analizele si ecografiile.
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 3:39

bubuliniuta ce incurcate sunt caile vietii,iar medicii asta se mananaca inte ei,nu le mai ajung banii,.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 3:46

In plus fata de ce au spus fetele noua ne-a trebuit si certificatul de casatorie pentru certificatul de nastere al Alexandrei, fara ala nu s-a putut face adeverinta aceea cu care se merge la primarie sa declare nasterea.
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 5:23

asta asa este Anca,si noi neam dus cu foarte multe acte cand am scos certificatul fetitei,si chiar si la spital am fost prezente cu ele.
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 16:45

bulinuta a scris:
eiii,la mine a fost un pic mai complicat,ca drX la care fusesem toata sarcina a avut un accident si nu m-a putut asista la nastere.printr-o cunostinta am ajuns la drY,care mi-a promis ca ma va asista el,dar cand am nascut eu,era de garda alt medic,dr Z.Ei bine,se pare ca intre dr X si drZ erau niste conflicte mai vechi,si moasele m-au sfatuit ca,in caz ca dr Z care era de garda vine sa ma vada si el,ar fi mai bine sa nu stie ca sunt pacienta dr X,asa ca mi-au ascuns toate actele in geanta(cica le-am uitat acasa).Dar celorlalte femei care venisera sa nasca,am auzit cum le cereau analizele si ecografiile.
groaznic,cata mancarime se gaseste pe la noi! bine ca ai trecut cu bine peste. :jjjj:

anca2sm certificatul de casatortie l-a avut sotul ca oricum el s-a ocupat de tot. doar nu te-ai dus tu sa-i faci certificatul???? 💤
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 16:58

Nu, nu ne-a lasat sa iesim din clinica pana nu a mers sotul la primarie sa faca certificatul .
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 17:18

si la noi tot sotul s-a ocupat de acte;de fapt doar mamele necasatorite merg sa declare copilul(insotite de tatic sau singure)
Sus In jos
mami ionela
Forumist senior
Forumist senior
mami ionela


Numarul mesajelor : 2183
Data nasterii : 04/08/1984
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 39

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 19:25

si eu am vut hainute la bb si pt mine,s le schimbam zilnic
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 18 Mai - 22:43

pe mine ma enerveaza astia cu spitalele lor!Eu am nascut la Slobozia,si acolo se infasau copiii,cu carpe de la ei,si faceau asistentele niste crize daca schimbam pampersul copiilor si nu il mai infasam la loc asa cum il infasasera ele.......Nu mai zic ca si pentru mamici erau niste halate si niste camasi de noapte vechi si rupte .......
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 19 Mai - 0:19

Eu cand am nascut am vrut sa ma imbrac cu ce aveam eu si nu m-au lasat, mi-au dat o camasa sterila ( asa au zis) si abia dupa nastere m-am imbracat cu camasile mele. Pe alex o imbracau cu hainute de acolo , tot asa sterile, insa aratau bine.

Bagajul pt maternitate 2916813040102805435S600x600Q85

Bagajul pt maternitate 2958812810102805435S600x600Q85


aiic era la o ora dupa nastere si era cu hainute
Bagajul pt maternitate 2863572750102805435S600x600Q85
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 19 Mai - 5:05

arata foarte bine anca.ai fost norocoasa.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 19 Mai - 5:14

Stii vorba aia : dai un ban dar stai in fata, am platit dar nu m-a durut capul de nimic. Fiind singuri, intr-un oras strain nu a venit nimeni la noi cu borcanelul de mancare si chiar ne faceam griji ce imi va cumpara sotul sa mananc. Clinica avea contract cu o firma de katering si o papica asa buna am primit :aij: ( dupa ce am nascut eu mancam in sala de nasteri supa de pui cu taitei si piept de pui cu piure :jkhx: palinca imi mai lipsea.
Sus In jos
ani10
Oaspete
Oaspete
ani10


Numarul mesajelor : 175
Data de inscriere : 06/05/2009

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 19 Mai - 14:28

da chiar asa anca ati fost tratate ca niste printese...bravo...
la noi a fost jale.....halate vai de capul lor ,nu mai zic hainutele de bebe cum aratau...cred ca erau vechi de 10 ani....cica erau sterile....dar aveau asa un miros neplacut....nu mai zic de comportamentul asistentelor si infirmierelor,nu le dadeai nimic nu se uitau la tine.......
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeDum 31 Mai - 0:00

Mama Anca ce trai bun ai dusacolo
ooo aiic la spital e groaznic
nu te lasa sa le duci la bb haine,in afara de pampersi,si servetele umede
ei il infasoara in carpele alea amarate si nu ai voie sai desfaci
iar pt mamica acum deja te lasa cu camasata de noapte si halatul
dar pe vremea cand lam nascut pe Adisor nu aveai voie iti dadeau ele ,si miau dat o camasa de noapte frumos decoltata ca sa poti alapta numai ca nu avea nasturi
si ca sa numi iasa sanii il tineam mereu cu mana
era catastrofa pe vremea aia
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 30 Iun - 6:25

eu am nascut in martie,m-au lasat cu hainute,insa scutece si paturica au folosit de la ei nu m-au lasat cu ale mele,iar pt mine am avut tot ce mi-a trebuit de acasa.iar sistemu sanitar.......lasa de dorit ca de obicei.fara bani.....
Bagajul pt maternitate Imagen10
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 30 Iun - 7:39

anca2sm a scris:
Stii vorba aia : dai un ban dar stai in fata, am platit dar nu m-a durut capul de nimic. Fiind singuri, intr-un oras strain nu a venit nimeni la noi cu borcanelul de mancare si chiar ne faceam griji ce imi va cumpara sotul sa mananc. Clinica avea contract cu o firma de katering si o papica asa buna am primit :aij: ( dupa ce am nascut eu mancam in sala de nasteri supa de pui cu taitei si piept de pui cu piure :jkhx: palinca imi mai lipsea.

super. data viitoare da un semn. aduc eu palinca... :ujrtv: :eda: :eda: :eda:
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMier 22 Iul - 22:59

oo se scump a fost mititelul de el :jjjj:
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
pupkiss
Membru Junior
Membru Junior
pupkiss


Numarul mesajelor : 581
Data nasterii : 26/03/1991
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 33

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMier 22 Iul - 23:32

am vazut ca scria bulinuta ca nu te primeste cu mai nimic ?? de ce ?? :tyui: dati-mi si mie sfaturi .... odata o sa ma nevoie
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeJoi 23 Iul - 1:29

depinde de politica fiecarui spital;poate pana cand o sa ai tu nevoie se vor mai schimba lucrurile...... :kj:
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeJoi 23 Iul - 6:24

eu am avut tot de la mine,nu mi-au dat nimic ei....si mai bn asa :kkk:
Sus In jos
elena
Forumist senior
Forumist senior
elena


Numarul mesajelor : 3841
Data nasterii : 01/09/1984
Data de inscriere : 11/06/2009
Varsta : 39

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeDum 26 Iul - 21:32

nu mau lasat cu hainele mele pe bebe lau infofolit cu scutecele lor cum a zis si noemi nu am avut voie sa duc numic numai pempers si servetele si cand am nascut eu nu se dadea bebele in camera mamei era acolo la bebelusi acum sa schimbat politica groaznic sa nasti aici in romania am auzit ca dincolo e mault mai bine ca la noi sunt tratate mamicile altfel
Sus In jos
http://www.olumeminunata.net/
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 1 Sept - 5:33

acum si la noi la spital trebuie sa duci totul de la tine
de la hainute pt bb la scutec
absolut tot
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMier 2 Sept - 1:14

nici pe mine nu m-a lasat cu nimic de acasa pentru andreea,pe noi ne lasa cu ce aduceam de acasa pentru noi.aveau vechiturile alea de scutecele si de caciulite,ca intr-o zi cand m-am dus la alaptat am gasit pe caciulita o pata,si m-am speriat de am zis ca fac infarct,ca am crezut ca e sange,am chemat asistenta si era o pata de rivanol.umblau goangele toata noaptea,abia am mancat cat am stat acvolo,imi aduceau mancare de acasa si mancam afara.la noi e singura maternitate si n-am avut unde sa merg in alta pasrte.acum nu stiu cum mai este,ca am vazut ca au pus si ei termopane.
Sus In jos
yoanici
Forumist senior
Forumist senior
yoanici


Numarul mesajelor : 2025
Data nasterii : 16/11/1977
Data de inscriere : 25/07/2009
Varsta : 46

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMier 2 Sept - 4:44

Nici eu nu am purtat nimic din ce am adus de acasa,doar bluzitele si scutecelele de finet le-au acceptat ,in rest paturica si camasa de noapte erau de la ei,intradevar curate ,si salonul era super de fapt am stat intr-o rezerva cu baie inclusa,curat fara ganganii si alte ....
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMier 9 Dec - 22:14

ooo raluca ma trec fiorii
ei aici la satu mare nu e chiar asa de groaznic cel putin nu in saloare
baile arata catasrofal,dar am tot dat 3 lei la o infirmiera care mia dat cheia DE la baia lor si acolo faceam dus zi de zi
acolo era curat totul
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 21 Dec - 23:00

la noi aici in c-ta s-a facut o nou maternitate."EUROMATERNA"
e super....si am inteles k o nastere nornala te ajunge in jur de 20-30 de mil (vechi)parca.nu mi se pare mult tinand cont k ai niste conditii imaculate
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 19 Mar - 23:01

poi atunci ce mai astepti carmen ? ha ha ha
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeSam 20 Mar - 6:32

Bagajul pt maternitate 150186
Sus In jos
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeDum 21 Mar - 19:34

off mii atat de urat in spital....atunci ati prins bine fetelor .....dar acum bagajul de maternitate e mai complicat ...pt operatie iti trebuie atatea ,nu au nimic spitalele din tara doar primul ajutor atat.eu inca nu am cumparat nimic plange plange plange
Sus In jos
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 16 Apr - 0:48

la buzau acum trei ani maternitatea era in renavare ,in camera mai era cum era dar la baie ,erajale,
bagajul pt bb a fost:pampers,hainute,prosop de baie bebe,sapun servetele umede,,biberon,de care nu am avut nevoie,bepantensi ca o paranteza toate hainutele copilului le-am spalat inainte,asa m-a invatat asist med ginecolog)
iar pt mine capot pijamale 2 camasa de noapte1 sosete,vata,compresii sterile sup cu glicwrina,deo,sapun prosop papuci perie
de mancat nu am mancat niciodata de acolo
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 16 Apr - 4:54

Cred ca la tot ce s-a scris trebuie sa te inarmezi si cu multa rabdare.
Sus In jos
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeDum 18 Apr - 18:41

lacrimi trebuie sa cumpar si pt operatie tot perfuzoare ,siringi ,branule ,ser fiziologic .....etc.
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeDum 18 Apr - 19:58

Of sistemul asta in Romania?!!
Sus In jos
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 19 Apr - 2:20

mai ai mult ralu?
trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare!
nastere usoara Bagajul pt maternitate 41210 Bagajul pt maternitate 41210 Bagajul pt maternitate 41210
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 19 Apr - 4:11

traim in Romania.... din pacate
Sus In jos
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 19 Apr - 6:34

mai am o luna jumatate ....ai dreptate traim in romania tigara
Sus In jos
Ramo
Membru de elita
Membru de elita
Ramo


Numarul mesajelor : 6309
Data nasterii : 08/10/1981
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 42

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 19 Apr - 23:12

sa te odihnesti mai mult ralu,ca o sa ai de furca mai mult dupa nastere,si sa stii ca ar trebui sa te mai ajute si bianca la treburile casei
pupicei aveti grija de voi
Sus In jos
florares-Flori
Membru de elita
Membru de elita
florares-Flori


Numarul mesajelor : 9347
Data nasterii : 13/05/1975
Data de inscriere : 03/10/2009
Varsta : 48

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMar 20 Apr - 4:16

sati ajute DUMNEZEU sa nasti in pace Ralu,vai mie imi vine sai maninc pe bebelasi cat sunt de dulci cand sunt mici au un miros aparte ,asai fetelor trebuie sati pui de toate ca in spital nimik numai gasesti
Sus In jos
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 23 Apr - 17:13

multumesc fetelor pupicei pupicei sanatate va doresc si voua
Sus In jos
stroevivi
Moderator
Moderator
stroevivi


Numarul mesajelor : 7369
Data nasterii : 11/09/1984
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 39

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 23 Apr - 17:19

doamne ralu chiar nu am auzit de atatea pe care sa le cumperi tu.treci tu cu bine si peste asta!
Sus In jos
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeVin 23 Apr - 17:31

da vivi ...spitalul din neamt are o mare datorie la C.A.S si din cauza asta noi trebuie sa cumparam tot ...nici mancare nu ne mai da totul de acasa suparata
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeSam 24 Apr - 16:17

Dar nu poti alege un alt loc unde sa nasti?La noi in zona fetele au preferat sa nu mearga la Tulcea( unde tot asa e grav trebuie acum sa cumperi toate) si au ales Constanta,Mangalia sau Medgidia.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeLun 24 Mai - 17:37

Off Doamne ce sa facem traim in jegul asta de tara
Off sper ca esti bine Raluca,abia astept sa aud vesti bune de la tine
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitimeMier 9 Iun - 19:49

da fetelor am venit sa va informez ...in jegul de tara traim de cand sa ales base ,in maternitatea piatra neamt la gravide nu se mai da mancare decat seara cartofi fierti cu o lingura de branza ,o saptamana aproape numai asa ceva vedeam ...nah asta e erau multe mamici care se bucurau si de acei cartofi fierti ,eu una am preferat sa mor de foame decat sa mananc asa ceva .la lehuze si mai groaznic deloc ,nimik mancare decat de acasa ,la reanimare cat am stat 2 zile ne aducea ceai era bunut acceptabil ce sa zic am baut cateva cani dupa operatie dar seara a venit sotul si nasa la mine si mi-au adus ei .
bagajul de maternitate a fost asa :
-prosop+sapun pt moasa si doctorita
-toate materialele pt cezariana
-lenjerie de pat ,ca cea de la spital e groaznica
-patru camasi de noapte
-hainute de bebe+prosop de baie si paturica
-periuta de dinti
-perie de par
-vata 2 pachete
-pansament steril pt a face tampoane cu vata
-tacamuri
-cana de baut apa si cana pt supa
-prosop
-sapun
-papuci de casa
-halat de casa
daca stau bine si ma gandesc numai perna nu mi-am luat de acasa rad


am trecut si peste acestea ...gata de acum cine mai vrea nu are decat sa faca bebei ,dar e jale ce se intampla in spitale
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bagajul pt maternitate Empty
MesajSubiect: Re: Bagajul pt maternitate   Bagajul pt maternitate Icon_minitime

Sus In jos
 
Bagajul pt maternitate
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: TOTUL DESPRE CONCEPTIE,SARCINA , NASTERE SI NOU NASCUTI-
Mergi direct la: