Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere

In jos 
+6
Floretina.S
raluralu
mirela1974
carmensyta
pupkiss
Noemi
10 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 30 Iun - 1:42

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere REDOBANDIRE PERMIS AUTO
Daca ati avut nefericitul moment in care dintr-o simpla manevra de neatentie, nu ati cedat trecere de prioritate, fie la o simpla iesire din parcare, sau la un indicator de cedeaza trecerea (sa zicem prost montat), cu siguranta permisul de conducere v-a fost suspendat pe 60 de zile in cazul in care a avut loc un usor accident (atat de usor de ridicat si atat de greu de obtinut).

La prima vedere, chiar daca accidentul a fost unul usor, soldat cu avarieri usoare, si credeti ca prin plata amenzii si inmanarea politei de asigurare RCA celui accidentat, ati scapat de griji, va inselati, de fapt de aici incolo incep marile probleme datorate birocratiei din Romania. Mai grav este ca nici nu veti gasi prea usor, ce ar trebui sa faceti ca sa redobanditi permisul, nimeni nu va informeaza in mod corect. Mai jos va voi spune exact pasii care trebuiesc urmati in redobandirea permisului, si raspunsurile la intrebarile pe care vi le puneti.

Pentru a avea o reusita in redobandirea permisului, va trebui sa parcurgeti chestionarele din cartea "AUTO TEST", Obtinerea si redobandirea permisului, deoarece in proportie de 95% intrebarile ce le veti primi la examen sunt din aceasta carte. Aveti atasat poza cartii de care aveti nevoie.

Pasi importanti in redobandirea permisului de conducere

Suspendarea permisului pe 30 zile, 60 zile sau 90 zile: se iau in considerarea numararea acestor zile doar dupa expirarea dovezii de conducere ce v-a fost eliberata. Deci daca ati primit o suspendare pe 60 zile si o dovada de conducere pe 15 zile, veti putea vedea permisul in mana doar dupa 75 de zile.

Orice suspendare de permis pe 30 zile, 60 zile sau 90 de zile, necesita admiterea unui examen cu intrebari 13 din 15, pentru ca permisul sa poata fi ridicat la termenul specificat. Nesustinerea examenului, sau neadmiterea examenului duce la prelungirea cu 30 zile a suspendarii urmand sa fie ridicat fara examen dupa acest termen prelungit. Acest examen poate fi sustinut ori de cate ori doriti, o data pe saptamana, fiind gratuit, dar care include costuri de inchiriere sala, undeva pana la maxim 10 lei (surprinzator neimpozabili si fara bon de casa, cel putin asa se intampla in Deva la ACR). Important este faptul ca examenul poate fi sustinut doar in perioada suspendarii si se programeaza numai la sediul politiei judetene de unde ati obtinut permisul, avand la voi Cartea de Identitate si dovada de conducere. Aveti mare grija sa nu rupeti sub nici o forma dovada de conducere, chiar daca a expirat termenul valabilitatii, si chiar daca pe ea nu se specifica asa ceva, caci fara ea nu veti putea sustine examenul, si nici nu veti putea ridica permisul. Deci va fi nevoie de o noua dovada cu costuri ceva mai mari.

Daca permisul v-a fost suspendat pe 60 de zile sau pe 90 zile acest interval de suspendare poate fi redus cu 30 de zile, daca nu sunteti incepator (adica primul an de soferie s-a scurs), daca in ultimii 3 ani nu l-ati mai avut suspendat, sau daca in ultimii 2 ani nu ati mai avut abateri grave soldate cu accidente de circulatie din vina d-voastra.

Primul pas in redobandirea permisului este de a programa o examinare numai dupa expirarea dovezii. Programarea se face prin prezentarea la sediul politiei din judetul unde ati obtinut permisul cu cartea de identitate si dovada de conducere, intre orele 9-12. Examenul va fi sustinut 20 de minute, cu intrebari 13 din 15, intrebari ce au variante de raspuns a) b) si c) din care doar una este valabila (nu mai multe, si nici niciuna).

Dupa admiterea examenului (ati raspuns la cel putin 13 intrebari correct din 15), daca sunteti pentru reducerea cu 30 de zile veti avea nevoie de urmatoarele documente: copie dovada conducere fata verso (pe verso completata de politist cu admiterea d-voastra)copie carte de identitatecopie proces verbal (unde este specificata si amenda)copie dovada amenda platitacerere tip, de reducere a suspendarii (o gasiti la politie sau la copiatoarele de langa politie)

cu aceste copii de documente mergeti obligatoriu pe raza judetului unde ati avut accidentul (stiu ca e bataie de cap, dar nu uitati, traim inca in Romania), si depuneti acele copii la politie pentru analizare si aprobare. In mod normal aceasta analiza dureaza cam o saptamana dar uneori poate dura si o luna, depinde de noroc. Din fericire rezultatul aprobarii cererii de suspendare se transmite prin calculator in judetul de unde ati obtinut permisul, adica tot acolo de unde si urmeaza sa-l ridicati.

Ultimul pas, la expirarea celor 30 de zile in cazul in care ati avut permisul suspendat pe 60 de zile si ati beneficiat de reducerea perioadei, mergeti in acelasi judet unde ati sustinut examenul, la sediul politiei (eliberare permise), de unde cu dovada de conducere (in original) si cartea de identitate (buletinul), va ridicati in cele din urma, pretiosul permis de care multi nu ne putem lipsi. In aceasta faza finala este ultimul drum al actului "dovada de conducere", care in mod normal nu are niciunde indicat sa fie pastrata si dupa expirarea celor 15 zile (multi avand instinctul de a o arunca dupa expirare). Suntem in Romania nu se stie cand aveti nevoie de un document doar pentru faptul ca institutiile merg prost si se pierd documente din vina nimanui!

Nu uitati, la redobandirea permisului, sunteti patat pentru 6 luni conform legislatiei in vigoare, adica daca in decursul primelor 6 luni dupa redobandire vi se va mai suspenda permisul, se vor mai adauga 30 de zile la suspendare, categoric fara drept de reducere! Grija mare!
Desi ar fi fost de datoria politiei romane sa ne informeze cu aceste date utile, se pare ca nu pot fi gasite pe nici un site, cel putin eu unul nu am dat de ele.

Cu speranta ca am fost de mare ajutor celor ce nu au gasit lamuriri pe net cu privire la acest subiect, si mai ales cu speranta ca am redus mult din timpul dumneavoastra pretios, va doresc mult noroc in Redobandirea Permisului de Conducere !

Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
pupkiss
Membru Junior
Membru Junior
pupkiss


Numarul mesajelor : 581
Data nasterii : 26/03/1991
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 33

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeVin 3 Iul - 2:37

iupy ,am si eu permis de o luna " mesajul pt toate soferitele : Multi km fara evenimente" :jkhx:
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeVin 3 Iul - 3:19

Felicitari
eu nu ampermis o luna dinpacate
maine ma duc sa ma programez la examen
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 9 Sept - 6:31

si eu sper in curand sa fac scoala de soferi Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 908423
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeJoi 10 Sept - 1:02

asa si trebuie
pune mana si invata Carmen
nu o sati para rau
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeJoi 10 Sept - 6:30

da da.mai intai sa imi cumpar carti sa am de pe ce invata Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 562229
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeJoi 10 Sept - 7:28

cauta la scoala pe care vrei sa o faci. al meu a primito de acolo pana dupa examen. ca sa nu cheltui aiurea. bafta multa! :jjjj:
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeJoi 10 Sept - 18:09

ms mult de informatie mirelutza Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 296642
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 6 Oct - 7:51

pentru putin. sa ne anunti mcand sa tinem pumnii. nu ai nevoie , dar totusi. :jjjj:
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 6 Oct - 7:57

sigur k o sa anuntz.si o sa am nevoie de sustinerea voastra Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 296642 Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 296642 Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 296642
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 4 Noi - 15:00

eu leam cumparat,si am mai cumparat un dosar f bun cu chestionare ,care au semanat f mult cu chestionarele primite acolo la examen
acum e mai nasol cu testele pe calculator
nu stiu cum sunt nus grele dar nah nu stiu daca seamana cu alea din carti
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeDum 8 Noi - 7:21

cica e acelasi lucru. numai ca merge mai usor pe calculator. nu ar trebui sa fie vreo diferenta.
Sus In jos
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeDum 8 Noi - 20:54

da,e cam acelasi lucru,eu stiu pe cineva care a dat recent,nu a luat din pacate pentru ca nu s-a pregatit suficient,dar e cam acelas lucru,acum daca ai luat sau nu aflii pe loc,eu zic ca este mai bine.uite aici chestionare daca va intereseaza
http://chestionare.auto.ro/
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 18 Noi - 0:22

eu am permisul de aproape un an si deocamdata nici un eveniment Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 248730 in schimb sotul dupa 11 ani decand are permisul acum o luna ia fost retinut si a trebuit sa dea examen pt redobandire pe care la luat Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 595263 (gata nu ma mai streseaza pe mine Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 562229 ) nu este asa greu nici cu calculatorul cu toate ca am inteles ca era mult mai simplu inainte cu chestionarele pe hartie
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 18 Noi - 1:16

bravoo Flori asa mai departe fara evenimente rutiere
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeVin 19 Feb - 18:18

bravo flory
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeSam 20 Feb - 7:39

de ce sa fie mai simplu pe hartie? asa stii direct ce ai facut.
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeVin 19 Mar - 5:39

daa....asa este
eu pe net am facut chestionare si e f simplu
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 27 Apr - 21:46

da si eu faceam si pe net
dar de ex sa va zic o faza
prietena mea a dat pe calculator si....... cand era aproape gata sa luat curentul
si totul sa dus de rapa
a trebuit sa dea din nou ,si prima data facea peste 23 de puncte
a doua oara a picat saraca
vai ce nervi avea ce a mai plans
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 3 Mai - 14:47

Ce ghinion pe prietena ta...aiurea...
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 3 Mai - 23:34

vai saraca prietena ta Noemi...as fi murit de ciuda...
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 5 Mai - 21:19

poi de asta zic ca e prostie
ce scrii acolo pe hartie acolo ramane
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 5 Mai - 21:44

asa este sa stii...
Sus In jos
https://www.facebook.com/
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 5 Mai - 22:49

vai eu le dadeam in cap Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 914738 ce noroc chior saraca
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 14 Iun - 1:37

si eu
iti dai seama
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 14 Iun - 4:56

oare o fi dat anca de carnet?
parca zicea k acum la inceputut luni are examen
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 14 Iun - 17:27

nu cred ca parca nu a zis nimic inca saracutza cu supararile astea nu cred ca ii mai arde de nimic
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 14 Iun - 18:36

daaa...plange
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 15 Iun - 0:33

nu cred ,inca nu a dat
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 4 Aug - 16:10

Boieria trebuie plătită scump! Cam la
asta par să se fi gândit poliţiştii de la Rutieră când s-au hotărât să
complice examenul pentru obţinerea unui permis de conducere. Mai nou,
trebuie să fi expert în motoare ca să te poţi urca la volan!




Nu peste mult timp va intra în vigoare un nou Ordin al
Ministerului Administraţiei şi Internelor care va modifica radical
metodele de examinare în cazul celor care nu vor altceva decât să-şi
conducă propriul autoturism. Bineînţeles că modificările se
adresează tuturor categoriilor de permis, de la cel pentru motorete până
la camioanele grele, cu remorcă sau autocarele. Cea mai ciudată
modificare a examinării se referă însă la „banala" categorie B, adică
permisul pentru autoturisme. Astfel, cel care va dori să obţină carnetul
de conducere va fi obligat ca, înaintea „traseului", să facă o
adevărată inspecţie tehnică a automobilului. Dacă până acum
candidatul se ocupa numai cu reglarea poziţiei scaunului şoferului, a
oglinzilor retrovizoare şi asigurarea centurii de siguranţă, o dată cu
intrarea în vigoare a noii legi el va trebui să verifice joja de ulei,
pentru a se asigura că nivelul este cel indicat de fabricant. După
ce a ridicat capota motorului şi s-a lămurit (sau nu!) cu uleiul,
candidatul va controla şi nivelul soluţiei pentru spălarea parbrizului,
precum şi nivelul lichidului hidraulic din instalaţiile de frână şi
direcţie. Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere 5
Când
a terminat cu inspecţiile din zona motorului, acelaşi candidat va
controla şi presiunea în roţi şi starea instalaţiei electrice a maşinii.
Dacă încă nu s-a plictisit de noua postura de „mecanic auto",
candidatul la „permis" va inspecta şi portbagajul maşinii pentru a fi
convins că acolo există trusa medicală şi triunghiul reflectorizant. Toate aceste verificări vor fi obligatorii, iar nerespectarea vreuneia
dintre ele va duce la penalizarea, din partea poliţistului examinator,
cu 3 puncte pentru fiecare „scăpare".
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 4 Aug - 20:01

mai dai in colo nici asa..aici in Italia se i-a usor permisul numai ca e scump
Sus In jos
https://www.facebook.com/
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 4 Aug - 20:10

mie mi se pare chiar de bun simt ce cer ei acum;pe astea as sti si eu sa le fac,fara nicio scoala (bine,mai putin aia cu verificarea presiunii in roti) ma asteptam sa ceara chestiuni mult mai grele si mai tehnice.V-am mai zis eu ca aveam o prietena,care,la 6 luni dupa ce si-a luat permisul,nu stia sa deschida rezervorul ca sa puna benzina,ca pana atunci trimitea pe cate cineva sa alimenteze ce?
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMier 4 Aug - 21:03

ei nici chiar asa sa nu stii sa deskizi usitza la rezervor si sa alimentezi
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeJoi 5 Aug - 1:14

eu sa fiu sincera nu ma pricep la nimic
in afara sa pun benzina si sa conduc
pana acu cateva luni nu am stiut de unde se deschide capota masinii
sotul sa enervat pe mine,ca eu stateam la volan si a iesit fum de la motor si zice deschide repede capota
si eu zic de unde se face? vai ce sa enervat rad rad rad
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 6 Sept - 3:20

mortala Noemi.
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 6 Sept - 5:31

ce tare ai fosr Noemi ha ha ha
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 6 Sept - 22:31

rad rad rad rad na blonda la volan rad
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 7 Sept - 1:11

Hai ca nu mai pot de ras esti bestiala Noemi.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeVin 17 Sept - 21:57

ha ha ha
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeSam 19 Mar - 1:01

deci din 29 Iunie 2009 de cand am deschis topicul,acummia venit rezolutia de la parchet
tara de rahat
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeSam 19 Mar - 2:04

Romania noastra plina de birocratie...off
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 21 Mar - 20:16

tavalesc
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeLun 21 Mar - 22:05

rad
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 29 Mar - 2:25

nu e de ras e de plans
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitimeMar 29 Mar - 2:57

normal asa este e de groaza ceea ce seintampla
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Continut sponsorizat





Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Empty
MesajSubiect: Re: Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere   Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere Icon_minitime

Sus In jos
 
Obtinerea sau Redobandirea permisului de conducere
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Legislatie-
Mergi direct la: