Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Zilele libere fara plata pt bugetari

In jos 
+4
mirela1974
carmensyta
bulinuta
Noemi
8 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeMar 17 Noi - 15:12

Potrivit art. 10 din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International[1], care au intra in vigoare pe 12 noiembrie 2009, in vederea incadrarii in constrangerile bugetare determinate de situatia de criza economica, in perioada octombrie-decembrie 2009, conducatorii autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare, au obligatia de a diminua cheltuielile de personal, in medie cu 15,5% lunar, prin aplicarea uneia dintre urmatoarele masuri:

a) sa acorde personalului propriu, indiferent de statutul acestuia, zile libere fara plata pentru o perioada de pana la 10 zile lucratoare;
b) sa reduca programul de lucru;
c) sa dispuna o masura ce combina alternativele prevazute la lit. a) si b);
d) alta masura cu efect echivalent.

Cu respectarea prevederilor de mai sus, autoritatile si institutiile publice au obligatia de a-si organiza activitatea astfel incat sa asigure continuitatea serviciilor de interes public.

Modalitatea de aplicare a masurilor mentionate se stabileste cu acordul salariatului, dupa consultarea organizatiilor sindicale sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor. (Evident, este foarte interesant cum se respecta procedura in situatia in care intr-o unitate lucreaza intre 400 si 1000 de salariati).

In lipsa acordului sau in cazul in care, ca urmare a optiunii exprimate de salariat, nu se poate asigura continuitatea serviciului de interes public, intervalul si numarul de zile libere, precum si reducerea programului se stabilesc de conducatorul institutiei publice, astfel incat sa nu fie efectuate mai mult de 4 zile libere intr-o luna, iar diminuarea salariului sa nu depaseasca nivelul de 15,5% lunar.

Angajatorul nu poate acorda zilele libere fara plata in zilele de sarbatoare legala.

Pentru personalul militar din institutiile din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala, masurile enumerate se aplica pentru un numar de pana la 14 zile calendaristice.

Pentru ca perioada de referinta pentru cele 10 zile libere fara plata este octombrie-decembrie, in mod logic se putea aplica „regula de trei simpla” si se ajungea la un numar de 5,3 zile libere (42,5 ore) fara plata aferente perioadei 12 noiembrie – 31 decembrie 2009 [daca la 64 de zile lucratoare trebuie luate 10 zile lucratoare, la 34 de zile lucratoare trebuie luate X zile – 5,3)] .

Dar pentru ca scopul avut in vedere de legiuitor la reglementarea dispozitiilor de mai sus este acela al reducerii cheltuielilor de personal in sistemul bugetar, nu se apeleaza la metoda logica, ci se are in vedere maximul zilelor fara plata ce se poate lua intr-o luna – 4, in vederea atingerii scopului propus. Asa ca pentru doua luni (noiembrie si decembrie) se ajunge la 8 zile. Nu conteaza ca pentru luna noiembrie 2009 legea produce efecte din ziua de 12.

Dar daca pentru cele doua luni, un numar de 10 zile libere fara plata nu afecteaza continuitatea serviciului de interes public? Atunci se poate avea in vedere si acest numar.

Deci singura logica este realizarea de ecomomii, singurul interes este cel public. Si nu ne mai ajuta rationamente invatate in scoala si nici principii de drept la care apelam inainte de criza… Va trebui sa le uitam.

Pentru functionarii publici, putem avea in vedere in acest sens si observatia ca dreptul functiei publice, ca subramura a dreptului administrativ si deci a dreptului public, a fost creat pentru cresterea autoritatii puterii publice asupra functionarilor investiti in functii publice, spre deosebire de dreptul muncii aparut din necesitatea protejarii celui mai slab (salariatul)

Sursa http://www.avocatnet.ro/
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 18 Dec - 16:31

am auzit niste zvonuri cum ca pana in martie le va da zile fara plata in fiecare luna.Voi ati auzit ceva?
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 18 Dec - 21:22

Concediu fara plata in fiecare luna, pentru bugetari

In anul 2010, Guvernul i-ar putea trimite lunar pe bugetari in concediu fara plata, ca urmare a masurilor pe care Executivul trebuie sa le ia pentru a se incadra in tintele trasate de FMI. Astfel, conform unor surse neoficiale, zilele libere fara plata ar putea ajunge pana la sfarsitul lui 2010 la aproximativ 70, ceea ce ar insemna un numar de 6 zile fara plata pe luna.

Avand in vedere ca in 2010 Romania trebuie sa-si reduca cheltuielile publice cu 3 miliarde de euro, astfel incat sa atinga un deficiti bugetar de 5,9% din PIB, conform acordului cu FMI, Executivul va trebui sa aplice in acest sens o serie de masuri de austeritate.

"Guvernul va avea in vedere un mix de masuri pentru a atinge aceasta tinta", a declarat pentru cotidianul Gandul Andreea Paul (fosta Vass), consilierul pe probleme economice al premierului desemnat Emil Boc. Iar reducerea cheltuielilor se poate face "fie prin aplicarea legii pensiilor, a salarizarii unice si a restructurarii agentiilor, fie prin trimiterea in concediu fara plata a bugetarilor un numar de zile in fiecare luna", a explicat ea.

In 2009, bugetarii au fost obligati prin Legea nr. 329/2009 sa isi ia 8 zile de concediu fara plata, in vederea incadrarii in constrangerile bugetare determinate de situatia de criza economica, in perioada octombrie-decembrie 2009.

Aplicarea masurii a dus la diminuarea cheltuilelilor de personal cu 15,5%, cuantum stabilit prin Legea nr. 329/2009.
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 18 Dec - 21:52

off........nasol tare cu criza Zilele libere fara plata pt bugetari 339638
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeJoi 31 Dec - 1:23

daaaaaaaaaa
nus stiu ce va fii cu noi :hyfx:
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeSam 20 Feb - 7:37

e tot mai rauuuuuuu!!!!plange
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeSam 20 Feb - 16:32

daaa Zilele libere fara plata pt bugetari 98498
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeSam 20 Feb - 22:18

off eu mam saturat
si luna asta aavut sotul mai putin salar
off nu mai vine vara asta sa am si eu bani mai multi plang
caci acum trag de pe o zi pe alta plang
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeDum 21 Feb - 4:40

este foarte greu fetelor peste tot nu numai in tara...si bani astea tare nevoie mai avem de ei.. plange
Sus In jos
https://www.facebook.com/
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeLun 22 Feb - 14:16

asa este si eu tot bugetara sint si simt ca nu mai pot ...dar am citit mai sus mesajul si am vazut ca mai sinteti care trageti de bani de pe o zi pe alta....am salariul de acum nu stiu cati ani in urma.....si acum cu legea asta a salarizarii am crezut ca mai creste ....dar se pare ca numai pentru unii
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeLun 22 Feb - 21:33

cresc salariile dar numai la parlamentari tavalesc
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeMier 24 Feb - 2:47

stai lejer Nicoleta nu nuami tu tragi
daca as incepe si eu s ama plang,dar am zis ca nu are rost
ma descurc cum pot ,si degeaba ma stresez ca nici asa nu imi d a nimeni mai multi rad
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeMier 24 Feb - 3:35

asa este, cred ca pentru toti e greu...eu ziceam ca mie imi este greu cu salariul asta mizer sa cresc singura un copil...dupa cum am mai spus ma ajuta ai mei dar suntem in casa 4 insi cu o pensie si un salar...e fff greu ...nu e usor ...si toata lumea care nu stie ....zice aaaaa esti bugetar stai pe banii nostrii dar de atatea ori ziceam ...da ce noi nu platim ca voi impozit? fel si fel de oameni
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeMier 24 Feb - 5:51

asta zice numai cine nu stie ce inseamna asta! din pacate. la noi, adica la colegii mei- ca eu sunt inca acasa- le-a scazut salariul cu aproape 50% decat cu legea lor unica!
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeMier 24 Feb - 13:43

asa este Mirela daca nu te superi tu in ce domeniu lucrezi ?
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeJoi 25 Feb - 1:45

of nasol Mirela
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeJoi 25 Feb - 7:39

tot bugetara sunt si eu. consilier la directia fiscala.
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeJoi 25 Feb - 13:32

waw....deci ne tinem la curent cu restructurarile astea....pe la noi nu s-a inceput inca.....la voi ce se mai aude?
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeJoi 25 Feb - 22:22

restructurari nu au fost nici la noi, dar le-au diminuat veniturile foarte mult. si nu erau salariile imense cum cred unii. doar decente. acum incepe sa fie jale
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 26 Feb - 0:27

asa este ..la noi este tare urat incep sa se urasca unii pe altii, vorbe pe la spate.....greu de tot iar salariile jalnice...jalnice de tot
Sus In jos
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 26 Feb - 5:22

e tare rau cu criza asta..oare unde o sa ajungem in felul asta?
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 26 Feb - 8:04

uite in ce hal aduc banii pe unii oameni!
Sus In jos
kalyana
Membru de elita
Membru de elita
kalyana


Numarul mesajelor : 7475
Data nasterii : 10/06/1976
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 47

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 26 Feb - 13:44

bine nu va fi oricum ...eu asa zic
Sus In jos
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 26 Feb - 17:53

offf ..nici nu vreau sa ma mai gandesc la asta..
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeVin 26 Feb - 21:10

nici eu Zilele libere fara plata pt bugetari 339638
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeMar 19 Oct - 19:56

Deputatii au votat pentru includerea stimulentului mediu in salariul de baza al bugetarilor

Potrivit Mediafax, proiectul de lege pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora a fost adoptat cu 209 voturi "pentru", 12 "impotriva" si 66 de abtineri.

Astfel, pentru personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice finantate integral de la bugetul de stat sau din bugetele de asigurari sociale, care beneficiaza lunar de drepturi banesti acordate din fondurile constituite in temeiul Ordonantei Guvernului nr. 92/2003salariile de baza se calculeaza prin includerea in acestea a valorii medii a acestor drepturi banesti acordate in cursul anului 2009 pentru fiecare functie publica pe categorii, clase si grade profesionale respectiv pentru fiecare functie contractuala, in functie de nivelul studiilor, pe grade sau trepte profesionale privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, .

Valoarea acestor stimulente ar urma sa se calculeze "pentru functiile identice, echivalente sau asimilate din punct de vedere al salarizarii, distinct la nivelul aparatului propriu al ministerelor cumulat cu aparatul propriu al celorlalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale, ordonatori secundari de credite, aflate in subordinea ordonatorului principal de credite, respectiv cumulat la nivelul tuturor ordonatorilor secundari de credite, altii decat organe de specialitate ale administratiei publice centrale, din subordinea unui ordonator principal de credite si cumulat la nivelul tuturor ordonatorilor tertiari de credite din subordinea unui ordonator principal sau, dupa caz, secundar de credite".

Totodata, valorile medii ale drepturilor banesti acordate in cursul anului 2009 care se includ in salariile de baza ale personalului nu vor putea depasi la nivelul ordonatorului de credite ierarhic inferior valorile medii stabilite pentru functiile echivalente de la nivelul ordonatorului de credite ierarhic superior.

Comisia de munca a propus, insa, si un amendament potrivit caruia, in contractele sau acordurile colective si individuale de munca sa nu poata fi negociate salarii sau alte drepturi de natura salariala care exced prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009.

Ordonatorul principal de credite va stabili procedura de aplicare a acestor prevederi.
sursa http://www.avocatnet.ro/
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitimeDum 24 Oct - 4:30

Mare scandal si cu stimulentele astea
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zilele libere fara plata pt bugetari Empty
MesajSubiect: Re: Zilele libere fara plata pt bugetari   Zilele libere fara plata pt bugetari Icon_minitime

Sus In jos
 
Zilele libere fara plata pt bugetari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Zile libere
» 100.000 de bugetari vor fi disponibilizati
» Zilele Babelor
» Cu sau fara facultate
» copilu care nu sta deloc fara mami

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Legislatie-
Mergi direct la: